IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Globaalisti ajatteleva |
#727 Öljyonnettomuudet16.08.2011 11:07Täällä kirjoitetaan ja kiistellään kovasti erilaisten päästöjen kulkeutumisesta vesistöihin metsänkasvuun ojitetuilta soilta ja talousmetsistä sekä maatalouden päästöistä vesistöihin. Pienimpänä pahana turvetuotanto, joka ainoana em. tekee merkittävää työtä koko ajan tuotannon vähäisten haittojen minimoimiseksi. Tulisivatpa muut tahot samalla tavalla perässä, tai mieluummin rinnalla, ja hoitaisivat "oman tonttinsa" kuntoon ja ottaisivat esimerkillistä mallia turvetuotannosta ja sen vesien suojelusta. |
Vastaukset
Ensin oma piha kuntoon, sitten muita neuvomaan vasta! |
#732 Re: Öljyonnettomuudet2011-08-16 20:05:20#727: Globaalisti ajatteleva - Öljyonnettomuudet Kaikkiin noihin höpöti väitteisiisi löytyy vastaus kommentista #719. Toisekseen tunnut Globaalilla lyhyen-pururadan menttaliteetilla olevan vahvasti sitä mieltä, että maailmalla tapahtuu kaiken aikaa pahempaa ja se oikeuttaa tekemään täällä suurin piirtein mitä vaan, eikä se haittaa! Toisin sanoen esimerkiksi koska maailmalla tapetaan päivittäin tuhansia ihmisiä, ei täällä Suomessa vuotuissillakaan tappomäärillä ole sellaista vaikutusta, että siihen pitäisi kenenkään puuttua. Että omituista pikkumaisuutta meiltä. "Jos turvetuotannosta tulee vain muutama prosentti kokonaispäästöistä, niin..." Et siis tiedä asiaa jossitellessasi, ja toisekseen, että mistä se on tuo vähättelemäsi pari prosenttia. Kun se koko Suomen päästöistä keskitetään vain paikoille, jossa on turvetuotantoa, on määrä paikallisesti hurja. Lisäksi prosentti luku on paljon suurempi. Aiemmin mainituissa keskusteluissa ilmenee että 4 % on strategia luku, SIIS VIELÄ KERRAN, EI MIKÄÄN TOTEUTUNUT MAKSIMI PÄÄSTÖ, VAAN AIVAN PUUTAHEINÄÄ HYVÄLTÄ NÄYTTÄVÄ LUKEMA PAPEREILLA! TUO 4 % STRATEGIALUKU ON SIIS OSA KOKO SUOMEN KIINTOAINESPÄÄSTÖISTÄ. Edelleen, jos kultakin suolta tulisi vastaanottavaan vesistöön VAIN 4 prosenttia koko kyseisen vesialueen kiintoaines rasitteista, ei tällaisia adresseja kukaan tekisi eikä näillä kirjoituksillaan nolla päästöjä vaatisi. Käytännössä tuo olisi jo niin lähellä nollaa, että uskoisin sen kaikille olevan siedettevä, huomaamaton ja haitaton määrä! Onneksi Suomessa on vielä järkeviäkin ihmisiä, mutta päättäjät tuntuvat aina retkahtavan tällaisiin globaali-pelleilijöihin oman vallanhimon ja ahneuden ohella. On se tasan niin globaalia ajattelua! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
418 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51109 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21054 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
58 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
770 Luotu: 12.06.2025