IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Sami Kaunisto |
#738 Re: Tuulivoimalat tuottavat Suomessa karmeita tappioita ja konkursseja18.08.2011 10:50#737: Pekka Niemelä - Tuulivoimalat tuottavat Suomessa karmeita tappioita ja konkursseja Uusimman energiankulutustilaston mukaan sähköä käytettiin kuluvan vuoden tammi–heinäkuussa 50 terawattituntia. Tuulisähkön osuus on vain puoli prosenttia koko sähkön kulutuksesta, vaikka tuulivoimaloita on pystytetty kiivaasti lisää. Kun ajatellaan että edelleen sähköä tuotetaan muilla kuin tuulella 99,5 % ja esim. tuonnin osuus on 13 %, niin on helppo mieltää kuinka häviävän pieni osuus kokonaisuudesta pystytään tuulella tuottamaan vaikka panostus tuulivoimaan on ollut kuitenkin valtavan suurta. Ja kun huomioidaan tulevaisuuden sähkön kulutuksen kasvu, niin vaikka tuulivoimaloita pystytetään aina vaan lisää, kuitenkin kokonaisuudesta pystytään tuulella tuottamaan vain korkeintaan pari-kolme prosenttia. Kaiken kukkuraksi tuo panostus on vaatinut ja vaatii edelleen tulevina vuosina hallituksen periaatepäätöksen mukaisesti aivan järkyttävän suuret summat meidän veronmaksajien taskuista. Itse en yhtään ihmettele, vaan päinvastoin odotin tätä, että isot energiayhtiöt alkavat luopua tuulivoimasta sen erittäin huonon vuosihyötysuhteen vuoksi. Alkuinnostus on tipotiessään. |
Vastaukset
Hannu Heinonen |
#739 Re: Re: Tuulivoimalat tuottavat Suomessa karmeita tappioita ja konkursseja2011-08-18 13:31:30#738: Sami Kaunisto - Re: Tuulivoimalat tuottavat Suomessa karmeita tappioita ja konkursseja Osuit naulan kantaan Sami Kaunisto kun sanoit avainsanan "vuosihyötysuhde" . Tuulivoimaa puolustavat henkilöt kertovat aina tuulivoimaloiden tehokkuuden, mutta jättävät mainitsematta että tuohon maksimitehoon päästään vain melko harvoin. Silloin vasta ollaan rehellisillä jäljillä kun puhutaan siitä sähkömäärästä mitä kukin voimalaitos voi tuottaa, ei nimellistä sähkötehoa (MW, megawatti). Erilaiset voimalaitostyypit käyvät eripituisia aikoja vuodessa, ja tuulivoiman vaatimaton huipunkäyttöaika on pakko ottaa laskelmissa huomioon. Tuulivoiman huipunkäyttöaika voi olla 2500 tuntia vuodessa, kun esimerkiksi ydinvoiman huipunkäyttöaika on ollut Suomessa aina vähintään 8000 tuntia vuodessa. Suomen tuuliolot ovat niin kehnot, että en minäkään ihmettele vaikka suuret yhtiöt poistuvat tuulivoiman tuotannosta.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50972 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
385 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
160 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1058 Luotu: 25.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
266 Luotu: 10.08.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
309 Luotu: 03.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
41 Luotu: 12.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
236 Luotu: 29.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
210 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
309 Luotu: 07.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
33 Luotu: 07.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
855 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11065 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
928 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
127 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022