ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Kommentoitu viesti
Erez Yisrael |
#527 Re:23.08.2011 18:31ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE! / #51423.08.2011 12:23 Olisi hienoa jos tässä keskustelussa tulisi esiin edes yksi itsekritiittinen juutalainen, joka tunnustaisi Israelilaisten harrastaman sorron ja ylimielisyyden.
VASTAUS: Kuuleppa poeka, tänne ei takuulla kirjoittele YKSIKÄÄN oikea juutalainen, sillä he ovat liian fiksuja sellaiseen. Sensijaan, täällä kirjoittelee Jumalan hulluja eli meitä KIIIHKOKRISTITTYJÄ - HUIII, sanot sinä ja täriset kauhusta. :D Niinpä vastaan juutalaisten, rakkaiden ystävieni ja itseni puolesta, etteivät juutalaiset harrasta sortoa tai ylimielisyyttä muualla kuin sinun ja muiden juutalaisvihaajien pään sisällä. Toivon sinullekin Jumalan Rakkautta ja RAUHAA, jottet olisi enää niin järkytttynyt siitä, että tässäkin maassa elää ja voi hyvin vieläkin Jeesukseen Kristukseen uskovia kristittyjä kuten ennenkin ja kyllä tässä maassa juutalaisiakin löytyy, mutta he eivät ole kiinnostuneet tietämään mitä jotkut natsimieliset antisemitistit ovat heistä mieltä - he ikäänkuin tietävät sen muutenkin! :D |
Vastaukset
x |
#531 Re: Re:2011-08-23 18:42:19Hyvin sanottu. |
Maailmalla tapahtuu ihmeellisiä asioita! |
#546 Re: Re: Yllättäviä asioita.2011-08-23 20:26:23Totta puhut siskoseni tai veliseni. Missähän luolasssa nää monet ovat asuneet,luullen kristittyjä joksikin sukupuuttoon kuoleviksi ufoiksi. Olin kesällä käymässä kesäjuhlilla(Suomessa), jossa toisessa oli 35 000 minunlaistani, samoin uskovaa kristittyä. Toisessa , jossa käväisin oli 15 000 samanlaista kristittyä. Kesällä pidettiin vieläkin isompia hengellisiä tapahtumia, eräässä tapahtumassa oli n. 80 000 kuulijaa. Jos Euroopassa kirkko maallistuu ei se merkkaa sitä, että Evankeliumin eteenpäinmeno lakkaisi. PÄINVASTOIN. Maailmalla krististillinen herätys leviää nopammin kuin koskaan. Esimerkiksi Kiina, vielä vähän aikaa sitten se oli täysin kommunistinen valtio, jossa uskonnot olivat kiellettyjä. Pari viikkoa sitten kuulin uutisen, että kiinassa on n. 80 000 000 kristittyä laillisissa ja maanalaisissa seurakunnissa. Etelä-Amerikassa on valtavia herätyksiä. Olen seurannut Brasiliasta kokousta mihin osallistui henkilökohtaisessa uskossa olevia Kristittyjä 2 000 000. Aasiassa ja Afrikassa vauhti on vieläkin hurjempi, olen seurannut Intiasta kokousta, jossa kuulijoita oli lähes 5 000 000 ja jossa sadattuhannet ihmiset halusivat lähteä henkilökohtaisesti seuraamaan Jeesusta, siis tulivat henkilökohtaiseen uskoon. On Afrikan maita , joissa puolet kansasta on henkilökohtaisesti uskossa. Oletko kuullut, että Afrikasta on lähetetty useita lähetystyöntekijöitä maallistuneeseen Eurooppaan. Viime aikoina on kuultu mahtavia uutisia myös arabimaista, joissa on tullut valtava määrä ihmisiä uskoon. Yksistään erään arabitaustaisen kristityn satelliittikanavan kautta välittämää kristillistä ohjelmaa seuraa viikossa noin 40 000 000 katselijaa Lähi-idässä ja pohjois-Afrikan maissa. Yhteydenottoja on satojatuhansia, joissa ihmiset haluavat tulla uskoon(kristityiksi). Siellä se saattaa maksaa jopa hengen.Siitäkin huolimatta he ovat tehneet ratkaisun. Sadat miljoonat ovat viime vuosien aikana tulleet tuntemaan Jeesuksen henkilökohtaisesti , kuten itsekkin. He pitävät Jumalan sanaa Raamattua elämänsä tärkeimpänä auktoriteettinä. Oliko yllättävää? Kannattaa katsoa muutakin kuin YLE: n uutisia tai hesarin kirjoituksia, niissä tuskin kertrotaan tälläisiä uutisia.
|
Vieras |
#558 Re: Re:2011-08-23 22:58:09Vastaus oli aivan kuin naulan kantaan! Olen täysin samaa mieltä. Siunausta sinulle. |
Vieras |
#559 Re: Re:2011-08-23 23:05:41Vastaus täyttä rauttaa. Onneksi tällä sivustolla on joskus fiksujakin ihmisiä. |
Vieras |
#562 Re: Re:2011-08-24 00:18:12Kuulepas kääkkä, vähän ihmettelen sitä sinun kehumaa juutalaisten fiksuutta, hehän kieltävät Jeesuksen olevan jumalan poika! Miten siis SE voi olla sinusta fiksua? Enkä minä tärise kauhusta vaan olen hämmästynyt siitä, että vielä nykypäivänäkin otetaan jotkut ikivanhat kirjoitukset niin kirjaimellisesti. Oletko ajatellut millaisen vaikutuksen taikurit David Copperfield tai Chris Angel tekisivät jossain yhtä sivistymättömien ihmisten parissa mitä raamatun kirjoittajien aikaan on ollut? Heitähän pidettäisiin varmasti aivan jumalan poikina, hehän näyttävät osaavan jopa lentää, mitä Jeesuskaan ei tiettävästi osannut! Väitätkö tosiaankin, että jos ihminen ja koko kansa vankkumattomasti uskoo olevansa jumalan valittu silmäterä, niin se ei muka näkyisi ylimielisyytenä? No, vastaustasi odottamatta uskallan veikata, että USKOT niin olevan... Haluan myös oikoa käsityksiäsi minun suhtautumisesta juutalaisiin/Israeliin. En ole koskaan ymmärtänyt miksi juutalaisia on niin paljon vainottu, vaan olen aina pitänyt juutalaisia älykkäinä, yritteliäinä ja - siinä ehkä selitys - kadehdittan pätevinä ihmisinä. Kieroudesta ja vilpillisyydestä en tiedä, vaikka tällaista usein kuuleekin väitettävän. Arabeja ja muslimeja puolestaan pidän tänä päivänä 1000 vuotta kehityksestä jälkeen jääneinä, ja siitä saanevat kiittää mm. omaa taantumuksellista uskontoaan. Romaneista ei tässä keskustelussa ole paljon mainittu, ja hyvä niin, mutta sen voinen sanoa, että he ovat kansana täysin juutalaisten vastakohta. Ainakin minun mielestäni. Vai pitääkö selittää että miksi? En pidä rasismista, mutta jotain kummallista on siinäkin, että kaikkien kansojen muka pitäisi olla niin samanlaisia ja yhdenvertaisia keskenään. Olen aiemmin ollut hyvinkin Israel-myönteinen, sillä olen sitä mieltä, että jokaisella kansalla pitäisi olla oma valtio, (myös esim. saamelaisilla). Vaan sitten olen saanut TIETÄÄ enemmän miten israelilaiset toimivat! Toki myönnän, että heillä on kovat paineet ympäristönsä vuoksi, mutta silti - he käyttäytyvät ylimielisesti ja ylimitoitettuja voimatoimia käyttäen ja vähät välittävät mitä esim YK tänä päivänä sanoo. Vaikka juuri YK heidän valtionsa loi, eikä suinkaan jumala! Esim. tässä taannoin pommitettiin se YK.n tarkkailuasema tieten tahtoen maan tasalle ja surmattiin siellä ollut suomalainen rauhanturvaaja/tarkkailija. Lopuksi sanon että en kuulu mihinkään uskontokuntaan, sillä ne ovat kaikki ihmisten keksintöjä ja niissä toimitaan niin kuin ihmiset vankkunmattomasti USKOVAT olevan oikein toimia, mutta uskon silti itsekin, että joku Luoja saattaa hyvinkin olla tämän kaiken takana. Sitä vaan on aivan turha ruveta palvomaan ja pokkuroimaan, se riittänee kun elää 'ihmisiksi'. |
Y |
#572 Re: Re:2011-08-24 18:23:31Hieno vastaus. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1114 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
241 Luotu: 09.08.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
962 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21157 Luotu: 20.03.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
182 Luotu: 28.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
409 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
168 Luotu: 29.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1114 Luotu: 25.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
188 Luotu: 22.07.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
148 Luotu: 07.09.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
265 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
774 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11106 Luotu: 09.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
80 Luotu: 12.08.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025