ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Kommentoitu viesti
dorrit |
#592 # 58725.08.2011 11:01Hei Pyydän anteeksi, että olet näköjään joutunut kärsimään IDF-rukousaihekirjoitusteni takia. Se ei todellakaan ole ollut tarkoitus. Ottaisin ne pois, mutta niitä ei ilmeisesti enää mitenkään saa pois. Kun noita kirjoituksia katsoo, niin haluaisin kysyä, onko sinun ihan pakko pysyä täällä foorumissa? On varmasti paljon muita paikkoja, missä pystyy keskustelemaan. Netissä tai livenä. Meitä kristittyjä on moneksi, ja teologiat, korostukset ja asenteet eri asioihin vaihtelevat. Ehkä tämän foorumin teologia ja ilmapiiri ei ole kovin avoin tai muita mielipiteitä hyväksyvä. Se on heidän valintansa, se heille suotakoon. Mutta se ei ole ainoa tapa olla uskossa. On myös avoimia, ulospäinsuuntautuvia, keskustelevia uskonyhteisöjä. Netissä ja livenä. Kokeile vaihteeksi jotain muuta yhteisöä. Kannattaa etsiä ja tutustua vaihtoehtoihin, että löytää itselleen sopivan. Epäsopivassa ei välttämättä tule muuta kuin riitoja. http://www.netmission.fi/fi/etusivu/?id=2 http://janoinen.net/smff/index.php?topic=1398.0 http://www.kolumbus.fi/gematria/links_mes_fin.htm http://www.kristilliset.com/index.php/linkkipankki -myös linkkejä seurakuntiin ym. http://uskojarukous.net/links/index.php?category=Keskustelufoorumit http://www.vapauteen.com/linkit.html Jne. Löydät varmasti itse lisää, kun etsit omien mielenkiintojesi mukaisilla hakusanoilla. Ja tosiaan 15.9-15.10. on pääkaupunkiseudulla oikein erikoisesti tavoittavaa toimintaa. On runsaasti tilaisuuksia seurakunnissa (suurin osa luterilaisista ei ole mukana, mutta heillä on tietty normaalitilaisuudet), on 24/7 puhelinpäivystys, voi tilata kirjallista materiaalia ihan kotiin asti tuotuna, jolloin voi keskustella kirjallisuutta tuovan kuriirin kanssa jne. http://www.irr-tv.fi/uutiset/18/211-mediakampanjahelsinginseudullealkamassa http://koemuutos.fi/index.php/mita-teemme http://koemuutos.fi/index.php/organisaatio/jarjestavat-tahot http://www.verkosto.net/?sid=923 Varsinkin mission jälkeen on paljon Alfa-kursseja, joissa saa keskustella ja kysellä uskon asioista. Alfa-kursseja on lisäksi tietyin väliajoin seurakunnissa ympäri maata. http://www.alfakurssi.fi/fi/index.htm Täältä löytyy "etsi lähin kurssi"-haku. Vielä kerran - olen pahoillani ja pyydän anteeksi, että sait niskaasi likasangon minun kirjoitusteni vuoksi. Mutta millään en pysty todistamaan, että tosiaan olemme eri henkilö. Se, joka ei halua uskoa, ei usko vaikka kuinka vakuuttaisin. Kukaties, Jumala on ehkä juuri tällä tavoin rohkaisemassa ja viemässä sinua eteenpäin. Joskus kotkaemon täytyy tyrkätä poikanen ulos pesästä, jos se ei muuten rohkene lähteä lentoon. :) |
Vastaukset
SW |
#594 Re: # 5872011-08-25 12:05:17Hei kuoma, älä yhtään kanna huolta minun vuokseni, älä varsinkaan tuon 'likasangon' heittäjän vuoksi! Se/hän ei hetkauttanut minua mitenkään. Tai itse asiassa se vain nauratti että miten idioottimaisia jotkut ihmiset saattavat luuloonsa ja uskoonsa luottaen olla! Ja kuten sanoit, heidän uskoaan ei mikään tieto horjuta!!! :-) Nimittäin jos meidänkin tekstejämme vertaa, ei minulle tulisi kuuna päivänä mieleen, että olisimme sama henkilö. Sinä olet selvästi raamattusi lukenut, minä en jouluevankeliumeita enempää tiedä, enkä muitakaan uskovaisten juttuja. Sanottakoon sekin, että olen kirjoittanut tänne n. kymmenisen juttua ja kaikki pelkkänä vieraana, mutta tästä lähtien käytän nimimerkkiä 'SW'. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45888 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
129 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
98 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
270 Luotu: 30.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
104 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
253 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2382 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
62 Luotu: 17.07.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
338 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
403 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20930 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
236 Luotu: 03.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
160 Luotu: 07.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3618 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1034 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10644 Luotu: 09.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
224 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
231 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
258 Luotu: 18.06.2025