IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Truth is out there |
#901 Totuus metsäojista16.11.2011 18:33Metsäojituksissahan koko mekanismi ei näy päälle, eikä sitä voi päätellä maalaisjärjellä. Pohjaveden pinta painuu ojituksen seurauksena alemmaksi. Loogista? Tämä johtaa siihen, että turpeen hapellisen pintakerroksen paksuus kasvaa ja turpeen hajoaminen kiihtyy. Tästä syntyy humusta, joka huuhtoutuu vesistöihin valumavesien mukana. Turvemailla ei synny juurikaan vajovettä eli vesi ei imeydy maaperään. Näin ollen sateiden aikaan vesi huuhtoutuu turvemetsästä kuin koiran turkista - ojiin. Vilkaiskaapa peruskartalta, niin näitä ojia on Suomen metsissä vieri vieresä. Ojaeroosio syö uomaa ja lopulta vesi kiintoineineen joutuu järveen. |
Vastaukset
Truth is... or is it in there |
#902 Re: Totuus metsäojista2011-11-16 21:17:19#901: Truth is out there - Totuus metsäojista Ja tilastot, tutkimukset ja siten faktat "väittämään" ovat seuraavat: ..... ..... ..... Jaha, ei saata kuulua mitään. Toisaalta teoria on kyllä mitä vahvin ja itse asiassa elämän kokemuksella todetuin, nimittäin toimiakseen juuri noin turvetuotannon kuivatus menetelmissä ja ojissa + mitään sanomattomilla pintavalutuskentillä! Kyseisenlaisia "turvemetsiä" kyllä toki ojitetaan ( ja on jo paljon ojitettu) aluksi metsätaloudellisin perustein tiettyjen suosittajien toimesta. Kunnes todetaan muutamien vuosien päästä reservin tietyillä osilla aina vuorostaan oikein "porukalla", että ei tuo tuota puuta, mutta: Tämäpä olisi hyvä paikka hyödyntää "tuottavaan, puhtaaseen, ympäristöystävälliseen" turvetuotantoon! Ja jatkuvasti vedetään höplästä kansaa, vaikka kansa tietää. Tänään muuten pressa pelissä eräs ehdokas perään kuulutti Suomi mahdollisuutena ja innovaationa puuta (kepu). Toinen vielä hienommin puhdasta vettä (ps)! Molemmat faktoja, mutta: Ei kauan aikaa taaksepäin, kun nämä elementit vielä toimivat melko kohtuudella, teollisuuden varsinkin järkiinnyttyä, melko tiiviissä ja hyvässäkin symbioosissa. Toki kaupunkien takapihoilla oli ajoittain pahatkin (kuitenkin melko paikalliset) propleemansa, mutta kuitenkin. Toki niitäkään vaurioita vähättelemättä. Reilut neljäkymmentä vuotta sitten kuitenkin turverahatekijät heräsivät tilaisuutensa tulleen: pilasivat molemmat innovaatiot kerta pyllistyksellä rynnistäessään rinnat rottingilla jaolle. Niinp sittemmin puu meininkien kehitys tallattu turvetuotannon kustannuksella, vedet ihan vaan siinä sivussa. KYLLÄ HARMITTAA ! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
418 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51109 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21054 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
58 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
770 Luotu: 12.06.2025