VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1851 Re: KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ:02.02.2012 18:32#1846: NYT RIITTÄÄ - projekti - KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ: HÖPÖ HÖPÖ! Suden Jäljet kirja ei ole luotettava lähde. Ennen maailma oli kova paikka. Ei toivotuista lapsista hankkiuduttiin eroon jättämällä ne metsään kuolemaan. Nämä "murhat" sitten peiteltiin susien tekemiksi tapoiksi. Eräässäkin kuvauksessa "suden" tekemästä hyökkäyksestä "susi" muka tuli ja vei lapsen rappusilta äitinsä sylistä. Äitiin ei kuitenkaan kirjan mukaan tullut naarmuakaan. Miten tämä on mahdollista? Yksikään normaali äiti ei lapsestaan luopuisi taisteluitta! Varmasti on sudet joskus tappaneet ihmisiä, varsinkin rabiestartunnan saaneet. Mutta mitä tällä asialla on tekemistä nykypäivän kanssa? Ennen laitettiin pienetkin lapset yksin metsään karjaa kaitsemaan vaikka petoja tiedettiin olevan. Eniten ihmetyttää se, että viime vuosina tapahtuneille ihmisten ja susien kohtaamisille ei ole juurikaan todisteita (puolueettomia silminnäkijöitä tai esim. kännykkäkuvaa). Suurin osa ihmisistä ei erota harakkaa pulusta, saati sitten sutta koirasta! 45-minuuttia dokumentti käsitteli juuri hiljattain Varsinais-Suomen susia. Lopussa haastateltiin kahta nuorta naista jotka muka näkivät suden juoksemassa tiellä. Kännykällä kuvatussa videossa näkyi ilmiselvä koira. Yhdelläkään sudella ei ole niin pitkää koukkupäistä häntää. |
Vastaukset
Vieras |
#1857 Re: Re: KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ:2012-02-02 20:40:49#1851: - Re: KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ: On kommentti 1851 PIKKUISEN PAKSUA TEKSTIÄ, samaa tasoa radion luontoillassa kuulemani kommentin kanssa, jossa joku luontoillan raatilaisista arveli, että lienevät olleet Turun seudun 1800-luvun lopun susiuhrit piikalikkojen ei-toivottuja lapsia (!) tai kehitysvammaisia (!) , jotka on hoidettu pois päiviltä susien ruoaksi.!!! En tiedä, oletteko sama henkilö? Tietysti jokainen saa olla uskossaan autuas, mutta JOKU TÄSSÄ ASENTEESSA MÄTTÄÄ PAHAN KERRAN, toivottavaa onkin, että tällainen henkilö ei ole millään vaikuttajatasolla missään asiassa, monen yksisilmäisen fanaatikon jäljiltä historiaan on jäänyt ikäviä jälkiä. Ette ymmärtäne edes hävetä? Luotettavasta lähteestä puheen ollen - tohtori Antti Lappalaisen dokumentoima ja lähdeviittauksin täydennetty julkaisu Suden jäljet (julk. vuonna 2005) on kylläkin sitä, mutta tämä oma väitteenne "ei luotettavasta lähteestä" näyttää minusta jäävän perustelematta ja siis YKSISILMÄISEN USKON VARAAN! Kerrottakoon vielä tiedoksi, että tohtori Lappalainen ei ollut mitenkään asianosainen, siis ei metsästäjä sen paremmin kuin sudensuojelijakaan, vaan pääkaupunkiseudulla vaikuttanut tiedemies ja opetusneuvos, jonka monipuolisten julkaisujen määrä lienee ollut sadoissa. |
koukkupäinen häntä :D |
#1896 Re: Re: KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ:2012-02-05 02:06:01#1851: - Re: KOROSTAMME LAINAUSTA HAGELSTAMMIN TEKSTISTÄ: HAHAHAHHAHAH xDDDDD hännän perusteella tunnistat siis koiran sudesta - lajituntemus täytyy olla kohallaan. Hatunnosto :D |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45449 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1726 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
825 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20854 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025