VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Kommentoitu viesti
Pohjanmaa |
#3204 Samaa sontaa....17.04.2012 11:45Näkee kun lipsahtaa noita ä ja ö kirjaimia, jossa on tuo ~ merkki pilkkujen paikalla. |
Vastaukset
Eränkävijä |
#3207 Parahin herra /rouva Pohjanmaa :)2012-04-17 12:47:03#3204: Pohjanmaa - Samaa sontaa.... Herra/rouva Pohjanmaan ei ehkä kannattaisi ihan noin tohkeissaan suoltaa ns. ehdottomia totuuksiaan. Oikeasti tänne palstalle ei monikaan jaksa kirjoittaa.Ylä-Savolaisella metsurilla, kalastajalla, perheenäidillä ja viljelijällä on tärkeämpääkin tekemistä kuin susipelossa eläminen ja niistä suotta vauhkoontuminen. Erittäin harva niistäkään, jotka ovat kanssanne samoilla linjoilla ilkeää lähteä asiaanne julkisesti esittelemään( Tällä palstalla, toreille ja kauppakeskuskiin propagoimaan.) (En muuten ole kuullut yhdestäkään totitapahtumastanne edes täällä kriisialueella, miksi ?) Ja vielä harvempi viitsii osallistua niistä jotka ovat eri mieltä. Edes jonkinlaisen aktiivisuuden ylläpitämiseksi tarvitaan esiin nousevia Vänrikkejä ja Sativoita. Lissabonin Vänrikin lapsellisuudet palvelivat ainoastaan Nyt Riittää ihmisten tarkoitusperiä. Ulkopuolinen Vihollinen pullahti sopivaan aikaan ärtymystä aiheuttamaan ja omaa ryhmää tiivistämään sekä lisäallekirjoituksia hankkimaan. Sinunkin innoissasi laatima kommentti siitä hyvä todiste . Eiköhän lähetä pilikille, annetaan näiden susiasioiden hoito metsästäjien keskusjärjestön, riistapäälliköiden, metsästysseurojen ja niihin kuuluvien hirviporukoiden, kennelliiton sekä muiden uskottavien tahojen vastuulle. Niillä on vuosikausien kokjemus viranomaisten ja poliitikkojen kanssa harjoitetusta vuoropuhelusta. Ja suuren metsästäjä ja koiraihmisjoukon tuki takana. Hyviä pilkkikelejä ja kireitä siimoja toivoen... |
VÃNRIKKI LISSABONISTA |
#3221 Re: Samaa sontaa....2012-04-18 02:25:50#3204: Pohjanmaa - Samaa sontaa.... Kiitos huolenpidosta, Lissabonin Vãnrikki(RUK 1985 vuosimallia) voi hyvin, vaikka tããllã Portugalissa on hirveã talous riisi ja anteeksi nyt todella paljon jos nãppãimistõstãni puuttuu "a" kirjain kahdella hattupisteellã. Siitã voit syyttãã Microsoftia, kun eivãt saaneet sellaista duunattua pottukaalilaisiin koneisiin. Olen asunut Portugalissa 20 vuotta. Muuten rakas kotikaupunkini on suomen Turku, eikã Helsinki jota en juuri arvosta vaikka kãvin siellã korkeakoulu opintoni. Olen 48v. ja suomessa vietin 12 vuotta elãmããni. Sinun toverisi viittasi Wikipediaan, ja siksi vastasin samaa lãhdettã kãyttãen. Hãnen ja sinun vãittãmãsi ovat aivan yhtã valiidit kuin minun, eli lãhde saattaisi olla epãluotettava. Mieti vãhãn, ettã vielã noin 150 vuotta sitten 8% suomen vãestõstã kuoli nãlkããn "suuressa nãlãnhãdãssã". Jos lapsi oli sairas tai kehitysvammainen, ja syntyi kõyhããn perheeseen, niin se usein jãtettiin yksin jonnekin kuolemaan ja sitten haudattiin/piiloitettiin maahan. Yksinkertaisesti ei ollut riittãvãsti ruokaa !!!. Aivan tuskallisen kauhistuttava kãsite meille nykyaikoina, mutta silti vielã sitã tapahtuu tietyssã muodossa esim. Afrikassa. Kirkko ei voinut myõntãã tãmãn kãytãnnõn olemassaoloa, olisihan se jãrkyttãnyt pappien asemaa moraalisina tuomareina/tãytãntõõnpaniojina. SATANALLINEN SUSI OLI VIENYT VIATTOMAT LAPSET.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
5106 Luotu: 27.04.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
684 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
583 Luotu: 16.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
417 Luotu: 21.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
399 Luotu: 13.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
340 Luotu: 16.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
906 Luotu: 13.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
742 Luotu: 01.04.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
394 Luotu: 17.03.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
113 Luotu: 15.05.2025
Keminmaan kirkonmäen ala-asteen juhlat on palautettava entisiin ajankohtiin!
86 Luotu: 18.05.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68691 Luotu: 15.02.2024
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
77 Luotu: 22.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20629 Luotu: 20.03.2025
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
149 Luotu: 14.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1638 Luotu: 10.12.2024
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
56 Luotu: 19.05.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
258 Luotu: 12.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
215 Luotu: 11.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1528 Luotu: 01.05.2025