VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Kommentoitu viesti
Pauka |
#3549 Re: Pauka hei08.05.2012 23:01Pitääkö metsästyskoiria ja poroja suojella? Ja kuka sen tekee? Ei minusta. Ei ilmeisesti kukaan. Metsästäkää koirilla, siihen liittyy riskinsä, jotka pitää silloin hyväksyä. Metsästäjä joka ei niitä ymmärrä, on hirvien ja porojen tarhaaja, ei metsästäjä. Siitähän tässä on kysymys.
|
Vastaukset
Vieras |
#3552 Re: Re: Pauka hei2012-05-08 23:43:49Pelottavia tällaiset Paukamaiset yhden totuuden ihmiset. Koirametsästyksellä on tuhansien vuosien kulttuuritausta ympäri maailmaa, mm. Ranskassa on 2 miljoonaa metsästäjää. Ihminen on puolustanut koiriaan susia vastaan luolamiesten ajoista lähtien ja tulee tekemään niin edelleenkin. Pauka kysyy, että pitääkö metsästyskoiria suojella? Ja kuka sen tekee? Voin vastata tähän, että koiria puolustetaan (tarpeen tullen) niiden omistajien toimesta. Metsästyskoirilla on riskinsä, niin kuin ihmisilläkin, ei yksin susien taholta vaan myös esim. liikenteen vuoksi. Pauka näkisi hyväksi, että ihminen alasajaisi oman koirakulttuurin ja -perinteen susien pelossa ja suojelemiseksi. Kamoon - jospa kuitenkin tulisit sieltä pilvilinnoista maan pinnalle - tällaista se nuoruus ja ehdottomuus on, kun se yhtyy omaan pyhään missioon. Menee asioiden mittakaava sekaisin - muutama häirikkösusi priorisoituu Paukalla elämää ja koiranpitoa isommaksi asiaksi.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
4800 Luotu: 27.04.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
311 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
254 Luotu: 16.05.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
252 Luotu: 12.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
906 Luotu: 13.03.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
209 Luotu: 13.05.2025
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
144 Luotu: 14.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
196 Luotu: 11.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
698 Luotu: 01.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20610 Luotu: 20.03.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
113 Luotu: 15.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
373 Luotu: 17.03.2025
Keminmaan kirkonmäen ala-asteen juhlat on palautettava entisiin ajankohtiin!
64 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
496 Luotu: 04.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
255 Luotu: 29.04.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1603 Luotu: 10.12.2024
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1516 Luotu: 01.05.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
136 Luotu: 07.05.2025
Turvallisuutta Malminkartanonaukioon - lisää valvontaa Alepan alueelle
102 Luotu: 11.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
70 Luotu: 08.05.2025