Älä tue Autismi- ja Aspergerliittoa!
Kommentoitu viesti
Jorma mela Vieras |
#4 vähän olen erimieltä05.12.2010 21:05" Olen täysin samaa mieltä sillä erotuksella ja täsmennyksellä, että syrjintää ei todellakaan ole niinkään opiskelu- ja työelämän arjessa sinänsä, vaan juurikin niissä yhteiskunnan ryhmissä, joissa muka autetaan aspergerilaisia ja samalla luokitellaan heitä ja muodostetaan stereotypioita. (Hoito ja kuntoutustahot) " missä ovat ne yhteiskunnan ryhmät, jotka auttavat asperilaisia? Aika ikävää, jos ongelmia aiheuttaa vain ne... Miks on yleensä Aspergerin syndrooma DIAGNOOSI, jos sillä ei ole mitään vaikutusta vaikkapa sosiaaliseen pärjäämiseen (eikös VAMMA ole sellainen, joka alentaa ihmisen suorituskykyä tietyllä alueella). Mulle se on ihan sama vaikka vasenkätisyyttäni pidettäisi vammana - mitä ihmettä se haittaa. Eikös Aspergerin syndroomaa kuvaa se, että se ei ole niinkään kiinnostunut mitä muut ajattelee? Vai onks se niin, että jos on assi, niin sitä kuvaa,että pää on täynnä kusta (ei siedä vamma-titteliä)? Sitten vaikka Juice Leskisellä oli Aspergerin Syndrooma, niin eiköhän niitä silloin ole aika paljon eri asteita...??? Joku selviää ilman vamma titteliä - joku hakee vamma-tittelin verukkeella vaikkapa jotain tukea kelasta... Vai oliks se nyt niin, että Aspergerin syndrooma = täydellinen kyrpä, joka ei siedä toisten heikkoutta? |
Vastaukset
Ella Vieras |
#5 Siitä on haittaa jos "vammainen" itse uskoo sen olevan vamma.2011-02-26 22:21:38#4: Jorma mela - vähän olen erimieltä "Mulle se on ihan sama vaikka vasenkätisyyttäni pidettäisi vammana - mitä ihmettä se haittaa." Tuossa se juttu piileekin. Et selvästikkään pidä vasenkätisyyttäsi vammana,etkä varmaankaan siten yritä selitellä vasenkätisyydelläsi esim. masennustasi, vankilaan joutumistasi, rumuuttasi, ylipainoa, heikkoa laskutaitoa tai ties mitä muuta. Tätä tuntuvat tekevän hirveän monet as-palstalaiset. Tyyliin olen työtön koska mulla on tämä asperger, en ole voinut opiskella koska mulla on tämä asperger, en voi siivota ja kämppäni näyttää kaatopaikalta koska mulla on tämä asperger, en saa tyttöystävää varmaan koska minulla on tämä asperger, vaikka siis todellisuudessa olisin vain ruma, en voi elää normaalissa yhteiskunnassa koska en mene ajoissa nukumaan koska minulla on tämä asperger, vaikka tästäkin todellisuudessa selviäisi sillä että hommaisi työn jossa ei tarvitse herätä aamulla aikaisin tai vaihtoehtoisesti opettelee menemään nukkumaan niinkun ihmisillä on tapana vaikka se onkin vähän tylsää. Osa asseista ja varsinkin monet assi lasten vanhemmat tuntuvat pistävän kaikki vikansa ja henkilökohtaiset ihme tapansa tai piirteeensä aspergerin piikkiin ja sitten selittelevät niitä vielä ulkopuolisille, ja tämän seurauksena muut pitävät asseja ihan kehareina. Ja ihemekös tuo kun assiuteen tuntuu näiden ihmisten kuvausten perusteella kuuluvan yhtä jos sun toista vikaa ja häiriötä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51053 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
185 Luotu: 20.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
400 Luotu: 21.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
74 Luotu: 12.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1082 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
313 Luotu: 03.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
49 Luotu: 07.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
340 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
242 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
934 Luotu: 17.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
854 Luotu: 14.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11075 Luotu: 09.06.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
268 Luotu: 10.08.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
132 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025