Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Kasvatuksen ammattilainen minäkin |
#606 Re:07.06.2012 03:03Olen seurannut Jurin kunnianhimoista (onneksi!) työtä kauan. Allekirjoitin adressin luettuani ison pinon asiaa koskevia papereita (molempien osapuolten osalta). En huuda kovalla äänellä missään väkijoukossa, mielestäni jokaisella ihmisellä on vikansa ja puutteensa, monella osaamista ja lahjakkuutta ja jopa ihmisyyttäkin jne., jne. Kuulun kuitenkin siihen pieneen ihmisjoukkoon, joka haluaa puolustaa sitä mikä on totta ja oikeaa, ja on epäoikeudenmukaista kohtelua saaneiden puolella. Haluaisin myös virkamiestasolle paljon enemmän pätevyyttä, osaamista, hyvää johtajuutta, jota ei löydy, asioiden hoitoa ajoissa jne. Lista on pitkä. Herää kysymys onko tämä jotakin erityistä vaasalaista, kun niin monessa muussakin asiassa ollaan jatkuvasti hakoteillä. Kirjoitat katkerana omista kokemuksistasi, toivottavasti pystyt näyttämään asiat myös toteen. Kirjoituksestasi jotenkin paistaa myös läpi se, että et ole vieläkään täysin ymmärtänyt, mistä musiikkiluokkien toiminnassa on kyse. Kuka hoiti asiaasi silloin aikoinaan? Kukin hakekoon töihin minne haluaa, mutta olisi mukava tietää, miksi rehtori siirtyi isommasta koulusta pienempään ja millainen musiikkitausta hänellä on. |
Vastaukset
Vieras |
#607 Re: Re:2012-06-07 08:39:02#606: Kasvatuksen ammattilainen minäkin - Re: Tuskin sinäkään olet ihan kaikkea lukenut. Papereita kuuluu olevan kiloittain, silti sinä olet todennäköisesti lukenut niitä vain soveltuvin osin. Onkilahden koulu on perusopetuksen koulu, jonka johtajan ei tarvitse olla muusikko. Rehtorin pätevyysvaatimukset määritellään ihan toisaalla, kuten sinä opetusalan ammattilaisena ehkä tiedätkin.
|
Vieras |
#608 Re: Re:2012-06-07 08:45:08#606: Kasvatuksen ammattilainen minäkin - Re: Lainaan tähän Marjatta Vehkaojan kirjoituksesta Pohjalaisessa. "Marjatta Vehkaoja epäilee, että irtisanomisuhkan taustalla on Juri Kádárin kiusaamista. Koko kirjoitus täällä http://www.pohjalainen.fi/mielipide/yleis%C3%B6lt%C3%A4/tyonantajat-kadarin-kiusaajina-1.1178429 |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45235 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1706 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1454 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
269 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
228 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
194 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025