Itsenäisen päätösvallan puolesta - För suveräniteten
Kommentoitu viesti
Vieras |
#12312.06.2012 21:31Tukipaketit vain syventävät kriisiä, eivät suinkaan ratkaise. Onhan tuo koko ajan nähty. Kuka kirjoitti, että jos kreikkalaiset maksaisivat veronsa, kriisi olisi ratkaistu? Nyt tällä menolla Kreikka ja Espanja vetävät koko EU:n suohon. |
Vastaukset
Velkakriisi ei pääty |
#131 Re:2012-06-14 10:36:41#123: - Kuka kirjoitti, että jos kreikkalaiset maksaisivat veronsa, kriisi olisi ratkaistu? Joku joka ei ole päätään yhtään asialla vaivannut. Kyllä niitä on paljon, jotka mielellään haukkuvat, Jos kansa ei maksa verojaan, valtio voi joko korottaa maksuja kunnes saa tarpeeksi tuloja, tai vähentää menojaan. Velkaantuminen on aina tietoinen ratkaisu, ja se edellyttää sitä että menet pankin lainatiskille. Sitäpaitsi, yksityisen sektorin (kotitaloudet + yritykset) velka on miltei joka maassa suurempi kuin julkinen (valtio + kunnat) velka. Vaikka valtio lopettaisi lainojen oton, yksityiset jatkaisivat. Jos kaikki lopettaisivat lainojen ottamisen, pankit eivät saisi enää voittoja, ja kaatuisivat joka ainut. Jos kaikki alkaisivat säästämään, eikä kukaan ostaisi toisten palveluita ja tuotteita, edessämme olisi superlama. Velkakriisi ei lopu, niin kauan kuin pankit luovat velkaa ja rahaa samalla järjestelmällä kuin nykyään! Maailman velkaantuminen jatkuu koko ajan. Euron hajoaminen ja siirtyminen omiin valuuttoihin ei myöskään ratkaise ongelmaa. Kaikki länsimaat ovat pahasti velkaantuneet! Suomalainen yksityinen sektori (kotitaloudet ja yritykset) ovat suuremmissa veloissa kuin krekkalainen yksityinen sektori. Suomessa yksityinen velka on 155% bruttokansantuotteesta, Kreikassa 125%. Taloussanomat 8.5.2012: Perheillä historiallinen velkataakka: "Ei voi jatkua" Suomen Pankki on huolissaan suomalaisten velkaantumisen kasvusta. Yksityinen velka (kotitaloudet ja yritykset), prosenttia BKT:sta, vuonna 2010 tai 2011: Kokonaisvelka (yksityinen + julkinen velka) prosenttia bruttokansantuotteesta: |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
42703 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10343 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1026 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
667 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
572 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
129 Luotu: 16.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
649 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
103 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
89 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
55 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
47 Luotu: 18.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
803 Luotu: 21.05.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
42 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1698 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20798 Luotu: 20.03.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2758 Luotu: 08.04.2024
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1142 Luotu: 16.05.2025