IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1633 Re: Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä23.10.2012 17:50#1629: Kokoomuslainen - Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä Siemensin kaupittelemalle liiketoiminnalle on kuitenkin jatkaja samantien toisin kuin jos vapoa alettaisiin kaupittelemaan. Ei varmaankaan löytyisi kiinnostuneita ihan heti - ainakaan ulkomaisia :D |
Vastaukset
Vieras |
#1634 Re: Re: Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä2012-10-23 18:09:43#1633: - Re: Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä Jos Vapon turvetoimintoja olisi maakunnittain myytävänä, niin olisin kiinnostunut neuvottelemaan kaupoista.Koko yhtiö raskaine orgasaatioineen ei varmaan kiinnosta ketään. |
Kokoomuslainen |
#1640 Re: Re: Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä2012-10-24 10:48:50#1633: - Re: Siemens luopuu aurinkosähkön kehittelystä
Vapo ei ole ollut enää vuosiin täysin valtion omistama yhtiö. Turpeen ja muun kotimaisen energian tuottajana yhtiötä kohtaan on aina omistusmielessä ja sijoituskohteena oltu kiinnostuneita. Tällä hetkellä Vapoa omistaa Suomen Energiavarat Oy ( SEV ) 49,9 prosentin osuudella. Osakeyhtiöön kuuluu kaikkiaan 16 kappalaletta energia-alalla toimivia yhtiöitä tasaisesti eri puolilta Suomea. Joten väite siitä, että Vapoa ei kukaan haluaisi omistaa, ei todellakaan pidä paikkaansa. Kannattaisi ensin tutkia taustat ja vasta sitten kirjoittaa tosiasioihin perustuen. Samoin kannattaa ensin tutustua tutkimustuloksiin, joiden mukaan turvetuotannon osuus päästöistä on erittäin marginaalinen. Vain muutaman prosenttiyksikön luokkaa. Tällaisen "tutkailun" jälkeen voi sitten kirjoitella mielipidepalstoille. Kirjoituksen henki onkin sitten jo mitä luultavimmin erilainen, koska kirjoittaja tiedostaa faktat. Tässä tapauksessa kirjoittaja alkaa luultavasti näkemään sen kuuluisan "metsän puilta" eli tajuaa kuinka marginaalinen tuollainen 2-4 % osuus on kokonaispäästöistä mikä kohdistuu vesistöön. Siinä vaiheessa viimeistään kirjoittajakin kääntää katseensa siihen suuntaan saastuttajia, jotka tuovat vesistöön 96-98 % päästöistä. Tässä vielä luettelo SEV:in omistajista:
Ja kannattaa muistaa että Vapo on tietysti suurin Suomessa toimivista turvetuottajista, mutta on hyvin paljon myös paikallisia toimijoita kuten Turveruukki Oulun seudulla, useita voimayhtiöiden omia tytäryrityksiä jotka tuottavat turvetta vain oman voimalayksikkönsä käyttöön sekä suuri joukko yrittäjiä jotka omistavat eri kokoisia turvetuotantoalueita ja myyvät turpeen eri energialaitoksille omin sopimuksin.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50972 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
385 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
160 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1058 Luotu: 25.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
266 Luotu: 10.08.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
309 Luotu: 03.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
41 Luotu: 12.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
236 Luotu: 29.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
210 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
309 Luotu: 07.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
33 Luotu: 07.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
855 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11065 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
928 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
127 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022