Hirvenmetsästysaikaa aikaistettava poronhoitoalueella/Lapissa
Kommentoitu viesti
kolttatyttö |
#11 Re: Näin03.12.2012 21:21Jep olen samaa mieltä etelän pyytäjät tulevat vain marjastajien sekhan jo syyskuussa.Metästys Ei ole kenenkhän elinkeino vain harrastus pittää niitä hirviä säästääkki ettei käy ku Kemijärvellä ja Rovaniemellä .Ja kuka hullu se pimeässä ampuu ja kuka hullu se ei tunnista ensin mikä on kohe ennenku laukasee.En mie ainakhan vaikka hirviä pyyänki.Ja mie otan loman lokakuussa niin saan tarpheksi olla hirvimettällä.Joulukuussa annan kyllä rauhan mettäneläimille.En ole riutta sanothan meillä Kittilän kairoilla. |
Vastaukset
Merja Vierelä |
#14 Re: Re: Näin2012-12-04 09:10:37Kolttatyttö ja muut aikaistamista vastustavat: Pyydän nyt mitä nöyrimmin, että perehdytte oheislukemistoon - sitä ette ole selvästikään tehneet. Se on mielestäni aika erikoista, kun esitätte noin kovaa kritiikkiä. En ala asiaa tämän enempää jaappaamaan, mutta toivoisin kuitenkin, että edes sen verran ymmärtäisitte minkä vuoksi hirviä ylipäätään metsästetään - se on nimen omaan hirvikannan hoitoa sekä hirvituhojen ehkäisyä. Toiset ovat siinä onnistuneet, toiset eivät. Minä en ota niistä vastuuta. Tarkoituksenani on taata turvallinen ja järkevä metsästysaika. Eikä totta tosiaan hirvien elinympäristöt ole samoilla kankailla marjastajien ja marja-apajien kanssa, toisin kuin jänikset ja metsäkanalinnut... Itse kyllä ymmärrän käyttää värikästä vaatetusta marjastaessani ja aina syksyllä luonnossa liikkuessani. Toivottavasti löydätte tähänkin vastauksen oheislukemistosta. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45075 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10608 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1681 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
703 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
251 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
189 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
156 Luotu: 13.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025