Asianmukaiset tilat lapsille! Laissa määriteltävä päiväkotien minimi-neliömäärä lasta kohti
Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Asianmukaiset tilat lapsille! Laissa määriteltävä päiväkotien minimi-neliömäärä lasta kohti.
Michail Jaction Jurmaa |
#127.03.2008 11:13Jos maassamme vallitsisi kommunistinen järjestelmä, jokaisella lapsella olisi 12 neliömetriä leikkimistilaa. Äänestä sinäkin SKP:tä! |
Katri Lietsala Adressin tekijä |
#2 En tiedä kommunismista, mutta miten olisi normaali terve järki?27.03.2008 15:36Minusta ei ole liioiteltua vaatia kohtuullisempia tiloja lapsille, jotka joutuvat useimmiten olemaan päiväkodissa pidemmän "työpäivän" kuin heidän omat vanhempansa (vanhempien työmatkaan kuluva aika). Tilojen neliömäärä ei voi olla riittävä, jos esimerkiksi kolmevuotiaitten lasten ohjattu toiminta joudutaan järjestämään pienessä eteistilassa, jotta kaikki ryhmät mahtuvat sisälle kunnolla. Siinä voisi mennä monen aikuisen ihmisen mieli matalaksi, jos osoitettaisiin paikka naulakoiden vierestä. Kannattaa käydä tutustumassa parin ylikuormitetun päiväkodin arkeen, niin näkee, ettei kyse ole mistään tyhjän leikkitilan tavoittelusta. |
lasten puolesta |
#3 Re: En tiedä kommunismista, mutta miten olisi normaali terve järki?25.01.2014 13:25#2: Katri Lietsala - En tiedä kommunismista, mutta miten olisi normaali terve järki? Ei ole todellakaan liioiteltua vaatia asianmukaisia tiloja lapsille. Olen itse etsimässä uutta paikkaa senvuoksi, että tilat, joissa nyt työskentelen ovat aivan liian pienet .. eli siis noin 100 neliötä, jossa on 18 lasta. pääkaupunkiseudun rikkaassa kunnassa. Vapaata lattiatilaa ei juuri jää, kun kaikille on ruokailupaikka. En olisi mennyt, jos silloin olisi ollut tiedoss, että ryhmä puukataan niin täyteen, ettei jokaiselle ole edes omaa naulakkopaikkaa. Leikkitila ja paikat on hyvin tarkkaan suunniteltava, jotta lapset voivat valita leikkiä ja pystyvät sitoutumaan toimintaansa. Mutta suhdeluvut ovat kohdillaan niin muusta ei sitten tarvitsekaan välittää ja kun hoidamme lapset hyvin eivät vanhemmatkaan valita. Tiimin vastaavana lastentarhanopettajana en voi hyväksyä asian tilaa, joten ei jää muuta mahdollisuutta kuin vaihtaa paikkaa, jotta silloin lapsiluku taas varmaan pienenee, kun ei ole opettajaa ryhmässä. Mahtavat työtoverit on kyllä surku jättää. Olemme saaneet pienryhmät ja arjen pyörimään niin hyvin. Lähtökohtana tulisi olla jotkin minimineliöt lasta kohti. Meillä tuohon 105 neliöön sisältyvät keittiötilat, vessatilat, eteistilat, vaatehuone, toimistotilat, joten voi hyvin laskea, ettei lasten käytössä ole kuin noin 50 neliötä, josta isot pöydät, leikkihyllyt ja muut kalusteet nipistävät osansa. ja jos tuon 100 neliötä hyvällä tahdolla jakaa 18 niin saahan siitä kuitenkin sen rapiat 5 neliötä ... eli niin tämä teoriassa menee.... kun on työntekijä ei voi edes valittaa... yrittää vain tehdä jokaisesta päivästä lapselle hyvän, turvallisen ja ja kehitystä tukevan.... |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44549 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1552 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1415 Luotu: 16.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10543 Luotu: 09.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
169 Luotu: 18.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
799 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
674 Luotu: 12.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
147 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
75 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
112 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
710 Luotu: 04.05.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
64 Luotu: 12.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20828 Luotu: 20.03.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
26 Luotu: 24.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
128 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
672 Luotu: 06.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
181 Luotu: 06.04.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
27 Luotu: 17.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
144 Luotu: 16.06.2025