Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Ammattilainen minäkin Vieras |
/ #948 Re: Re: Re: Re: Re: Re: ihme morkkausta11.04.2011 21:55#944: Hoitaja - Re: Re: Re: Re: Re: ihme morkkausta Tällä palstalla niinkuin tekstissäsikin on viitattu että SHP:n oma toiminta olisi kaikkein parasta. On verrattu toimintaa mm. Kemin avosairaalaan ja Oulun ja muiden suurten kaupunkien kunnallisiin palveluntuottajiin. Kysynpä nyt asioihin jonkin verran perehtyneenä noin vertauksen vuoksi esim. Oulun tai Kemin ambulanssien toiminnasta. Mikä on paikallistuntemuksen taso? Paljonko näissä on paikkakuntalaisia töissä? Kuinka moni on suorittanut hyväksytysti lähivuosina mitään testausta? Millä tavalla toimintaa valvotaan? Mikä on palkkaus? Miten ylityöt korvataan? Millaisella kalustolla ja lääkevalikoimalla toimintaa hoidetaan? Onko ambulanssien määrä riittävä asukas- ja kyytimääriin nähden? Yhtään väheksymättä SPR:n Tornion toimipisteen entisiä työntekijöitä tai heidän ammattitaitoaan, kaikesta tästä ensihoidon laadun nimissä huudellusta paistaa läpi se ettei käytännön tasolla juurikaan olla nähty miten asioita voidaan hoitaa muualla. Niin hyvässä kuin pahassakin. Entäs uuden asetuksen mukainen SHP:n oman toiminnan järjestämisen edellytykset? "Sairaanhoitopiirin kuntayhtymässä on olta-va ensihoitopalvelusta vastaava lääkäri, joka johtaa alueen ensihoitopalvelua ja sen toi-mintaa erikoissairaanhoidon järjestämisso-pimuksen ja palvelutasopäätöksen mukaises-ti. Lääkärillä tulee olla soveltuva lääketieteen erikoisalan koulutus sekä hyvä perehtynei-syys ensihoitolääketieteeseen ja kokemusta ensihoitopalvelun toiminnasta." LPKS:n toteuttama nykyistenkään vaatimusten mukainen toiminnan valvonta erityisvastuualueen tasolla ei toteudu. Heillä on siis käyttämättömiä resursseja tai ylimääräistä rahaa ja intoa aloittaa uusi aikakausi Meri-Lapin ensihoidossa? Jäänee nähtäväksi, niin täällä kuin muuallakin. Fakta on kuitenkin se että asiat voidaan hoitaa huonosti niin kunnallisen palveluntarjoajan kuin yksityisenkin leivissä. Olihan SPR:kin arvostettu toimija vaikka onkin yksityinen. Matti, se asetuksen kolmanneksi viimeinen kappale alkaa seuraavilla lauseilla: "Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tou-kokuuta 2011. Tällä palstalla puhutaan jatkuvasti siitä ettei ole tarkoitus henkilökohtaisesti morkata ketään MGn työntekijöitä. Ali Omarilla ja Kustaa Pihallako se "huono paikallistuntemus" on? Kannattaa miettiä millaisia asioita suoltaa "suustaan" ja kehen ne kohdistuvat. Jos itse olisin MG:llä töissä, kokisin kyllä suuren hyökkäyksen kohdistuneen suoraan henkilökohtaisesti minua kohtaan. Onneksi en ole. Lisäksi "paikallistuntemus" on täysin absurdi ja aikansa elänyt käsite jota ei vaadita edes oikeilta viranomaisilta missään virassa. Voin vaan nostaa hattua niille Tornion ammattitaitoisille ja reippaille MGläisille jotka jaksavat tehdä muutenkin raskasta työtä jatkuvan herjauksen kohteena. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51196 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1095 Luotu: 25.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11088 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
254 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3112 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
193 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21122 Luotu: 20.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025