IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Vieras |
/ #2517 Re: Re:10.03.2014 16:19
Kiitokset kannustuksesta. Tässä yksi linkki Lapin Kansa-lehden artikkelista. Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori sekä lappilainen kansanedustaja Heikki Autto ovat molemmat turpeen käytön kannalla. Tässä artikkeli:
Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori ehdotti puheessaan Rovaniemen Energian 100-vuotisjuhlassa, että ensi vuoden alkuun ajoittuvasta turpeen verotuksen korotuksesta luovuttaisiin. Veronkorotus aiheuttaisi käytössä olevasta uusiutuvan energian tukimallista johtuen metsähakkeen tukien alenemisen, joka entisestään heikentäisi kotimaisen bioenergian kilpailukykyä. Se puolestaan lisäisi kivihiilen käyttöä. Kokoomuksen lappilainen kansanedustaja Heikki Autto kiittelee elinkeinoministerin esittämiä linjauksia. Autton mielestä Vapaavuoren avaus helpottaisi useita tämän hetken akuutteja ongelmia. – Kotimaisen energian kilpailukykyä täytyy nyt vahvistaa kaikilla käytettävissä olevilla keinoilla. Energiaomavaraisuutta pitää vahvistaa määrätietoisesti. Se on huoltovarmuuskysymys. Lisäksi kotimaisten energianlähteiden käytön lisääminen ja tuonnin vähentäminen vastaavasti vahvistaa vaihtotasetta. Sekä raha että työ kannattaa pitää Suomessa, Autto kiittelee. Autto tukee myös Vapaavuoren vaatimusta turpeenottolupien käsittelyn tehostamisesta. Tällä hetkellä turvetuotannossa olevien alueiden määrä supistuu, kun vanhoja poistuu tuotannosta nopeammin kuin uusia lupia ehditään käsitellä. – Viranomaisten tehtävänä pitäisi olla vastuullisen ja järkevän toiminnan mahdollistaminen eikä estäminen. Tällä hetkellä erilaisten lupaprosessien hitaus on yksi merkittävimmistä suomalaisen työn ja elinkeinotoiminnan esteistä. Vapaavuori osoitti hyvän paikan aloittaa byrokratian purkutalkoot, Autto kommentoi.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44758 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10583 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1620 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
678 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
196 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20832 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3560 Luotu: 10.09.2021
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025