EI Tom of Finland -postimerkkiä Suomeen!
Vieras |
/ #1429 Re: Aika hyvin vastattu no 140210.05.2014 19:52#1426: noh sepä tästä.. - Aika hyvin vastattu no 1402 Raamattua kannattaa kaikkien lukea. Jos ei ole lukutaitoa, niin sitten voi kuunnella kristillistä radiokanavaa tai kristillisiä äänitteitä, on Raamattukin ladattavissa netistä kuunneltavassa muodossa, minä en sitä ole tosin tarvinnut. Tunnen romaneja, joilla ei ole lukutaitoa, mutta jotka ovat tosiuskovaisia. Eli uskoon tulemiseen ei lukutaitoa tarvita, riittää, kun on kuullut evankeliumin ja uskonut sen ja sitten tunnustanut uskoaan naapureille ja työkavereilla. Jos on työtön, niin kuin minä tällä hetkellä, voi uskoaan tunnustaa vaikka työvoimatoimiston virkailijalle. Minä tein niin ja virkailija suuttui siitä ja ajoi minut ulos elinkeinotoimistosta. Mutta se on hänen häpeänsä. Raamatussa ei monenlaista tyylilajia, on siinä ajoittain sadunomaistakin piirrettä, runoutta myös löytyy. Eli on jokaiselle jotakin, myös homolle ja ateistille. Simson oli lihaksikas mies, hänestä kerrotaan Tuomarien kirjassa. Simson oli vahva mies, joka mm. repi leijonan kappaleiksi paljain käsin; homoja tällaiset kertomukset varmaan miellyttävät eli Raamatun opiskelun voi skeptikko aloittaa vaikkapa siitä kohtaa. Raamattu kertoo selvästi, että Jumala loi alussa taivaan ja maan; siinä kohtaa ei ole runoutta, eikä vertauskuvallisuutta, vaan se on faktatietoa. Ateistit, miksei homotkin väittävät, että mitään Jumalaa ei ole ja että ensimmäinen solu on kehittynyt maapallolle itsestään satojen miljoonien vuosien kuluessa. Ja siitä sitten elämä olisi pikku hiljaa kehittynyt monimuotoiseksi. Minä en tästä sen enempää nyt halua kirjoittaa, kun Jumala kehotti minua jättämään asian nyt sikseen, ja minähän yleensä tottelen Jumalaa. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48238 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3097 Luotu: 09.03.2022
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
973 Luotu: 25.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11031 Luotu: 09.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
177 Luotu: 29.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
60 Luotu: 09.08.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
280 Luotu: 29.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
238 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
906 Luotu: 17.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
22 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
103 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3667 Luotu: 10.09.2021
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
117 Luotu: 25.03.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
196 Luotu: 06.04.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
147 Luotu: 10.07.2025