Pään peittäminen jumalanpalveluksessa rukoiltaessa ja profetoidessa!
Juhani Starczewski Adressin tekijä |
/ #256 ANTISEMITISMI SUOMESSA JA EUROOPASSA31.03.2015 20:42
ANTISEMITISMI SUOMESSA JA EUROOPASSA
Tomer Huhtamäki, olette Turun juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja ja myös varapuheenjohtajana - Eurooppalaisessa antisemitismissä ei ole pelkästään viime aikojen tapahtumat Kööpenhaminassa, Tel Avivin yliopiston raportin mukaan antisemitismi on lisääntynyt Euroopassa 30 %:lla - En osaa sitä sanoa, mutta selkeästi tuntee nahoissaan sen edelleen nousseen. Me näemme sen Millaisiin juutalaisiin kohdistuneisiin ilmaisuihin olette Suomessa törmänneet? - Lähinnä siihen, että Israel rinnastetaan natseihin sekä taloudelliseen myyttiin, että juutalaiset Mikä media on ollut tässä kaikkein aktiivisin? - Siinä ovat olleet Yleisradio, Hufvudstadsbladet ja Helsingin Sanomat. Näihin olemme suurimman - Medioissa, joissa politiikan toimittajat vastaavat aihepiiristään, on vastakkain asettelu lievempää. Mitä keinoja teillä on puuttua näihin ilmiöihin eri medioissa? - Me lähetämme raportin kyseiselle tiedotusvälineelle ja kerromme, mikä on näkemyksemme Usein mielipiteet lähtevät vyörymään sosiaalisen median puolella, pystyykö tätä ilmiötä hallitsemaan? - Sosiaalinen media on ollut aina olemassa ja aina se on ollut yhtä pintapuolista. Nyt, kun on tullut Joissakin tutkimuksissa todetaan, että antisemitismiä ruokkii kolme lähdettä: äärioikeisto, - Tällä hetkellä Suomessa, ainakin toistaiseksi, äärioikeisto ja äärivasemmisto tätä ruokkivat. Meillä ei Millä tavalla Euroopassa tapahtuva aggressiivinen juutalaisvastaisuus ja vihan retoriikka, - Kyllä se täällä piilevänä on ja siihen on suhtauduttava vakavasti. Meidän turvallisuusasioita on Maailma ja Suomi sen mukana ovat muuttuneet monikulttuurisiksi yhteiskunniksi, onko - Paineet ovat tulleet yhdenmukaistamiseen. Selkeästi on tullut esiin, että minkä takia olisi julkisista - Meillä juutalaisuudessa opetus alkaa 3-4-vuotiaana. Sen tarkoituksena on nimenomaan rakentaa - Kaikilla uskonnoilla, varsinkin vähemmistöillä, on oma identiteettinsä. Enemmistö ei yleensä Mikä juutalaisessa identiteetissä ärsyttää? - Kaiketi se, ettei juutalaisuutta tunneta ja löydetään vain juutalaisuudesta kerrottavia stereotypioita. Historiallisesti antisemitismiä on pidetty viestinä ja varhaisena varoituksena siitä, että yhteiskunta on - Euroopassa on selkeästi nähtävissä, että asiat ovat menneet pieleen. Luvut ovat järkyttäviä, mutta Joskus antisemitismin väitetään olevan vain Israelin arvostelemista. Missä menee raja, mitä - Valtiota kuin valtiota saa ja pitääkin arvostella. Silloin, kun mainitsemani Yhdysvaltain Miten Suomessa voitaisiin lisätä niin juutalaisten kuin muiden vähemmistöjen turvallisuutta - Kantani on, että ottamalla antisemitismi puheenaiheeksi, kuten nyt on tapahtunut ikävien Millainen näkemys teillä on Suomen nuorison ja opiskelijoiden tilanteesta? USA:ssa monilla - Me saamme aina raportit näistä negatiivisista asioista. Fakta on, että koko kansan prosenttilukujen Haastattelu: Marja-Leena Kortelainen Kuvat: Martti Kortelainen |
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
700 Luotu: 18.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
597 Luotu: 16.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
5106 Luotu: 27.04.2025
Lastenosteopatian puolesta
495 Luotu: 21.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
436 Luotu: 13.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
367 Luotu: 16.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
906 Luotu: 13.03.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
394 Luotu: 17.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
744 Luotu: 01.04.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
113 Luotu: 15.05.2025
Keminmaan kirkonmäen ala-asteen juhlat on palautettava entisiin ajankohtiin!
88 Luotu: 18.05.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
87 Luotu: 22.05.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68693 Luotu: 15.02.2024
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
72 Luotu: 22.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20630 Luotu: 20.03.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
58 Luotu: 19.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
232 Luotu: 11.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1639 Luotu: 10.12.2024
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
150 Luotu: 14.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
623 Luotu: 07.02.2025