Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
Vieras |
/ #78 Re: Heikkisen vastaus palautteeseen17.07.2015 10:26#55: Hannakaisa Heikkinen - Heikkisen vastaus palautteeseen Ensiksi. Tuntuu ihmeelliseltä lukea "kansanedustajan" argumentteja, siitä milä tavalla hän rinnastaa opiskelijoita ja eläkeläisiä. Tosiasiassa opiskelijat ovat vasta työuransa alussa, ja siten heillä on aikaa kiriä tästä opiskeluajasta johtunut niukkuus kiinni. Lisäksi henkilö esittää laskelmissaan ettei alle 15000 euroa ansaitsevien tulot putoa juuri ollenkaan. TÄMÄN HÄN KERTOO SELVITTÄNEENSÄ KELAN LASKUREISTA? Kävin itse tarkistamassa tuon väittämän kelan laskureiden kautta, ja laskuri antoi tulokseksi seuraavaa... tulot 750€/kk, tuen muutos -154€, tulot 1000€/kk, muutos -149€, tulot 1300€/kk, muutos -143 euroa????? Minkälaisella Kelan-laskurilla Hannakaisa oletkaan laskusi suorittanut, vai onko teillä keskustapuolueessa ihan omat kela-laskurit. Vastauksessasi kerroitkin tietosi perustuneen Kelasta saaneisiisi tietoihin. Miksi ihmeessä et ottanut siitä itse selvää? Kelan laskurit ovat julkisia ja kaikkien kansalaisten käytössä, myös kansan edustajien. Toiseksi. Sanot, että monet yleistä asumistukea saavista elävät tilanteessa, missä tulot eivät riitä elämiseen. Näin todella on, mutta tuohan ei kelpaa selitykseksi leikkauksella. Sillä kun tuo asia on tiedostettu, niin ainoa korjaus on, että nostetaan heidän saamansa tuen määrää. Mikäli ajatuksenne siitä, että koska näilläkin ihmisillä menee huonosti, on oikein ja kohtuullista, että esim. eläkeläisilläkin pitää mennä yhtä huonosti... Tällä ajatuskaavallahan olisi verojen korotus ainoa oikea tapa valtion lisärahotuksen aikaansaamiseksi. Tiettävästi se ei teille ole kelvannut millään muotoa. Tosiasia on kuitenkin, että verotus on ainoa oikea, ja oikeudenmukainen tapa järjestää yhteiskunnallisen hyvinvoinnin jatkuvuus ja kansalaisten hyvinvointi ja onnellisuus. "Yx.Kansalainen" |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
422 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51110 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21062 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
59 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
771 Luotu: 12.06.2025