IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kokoomuslainen Vieras |
/ #1012 Re:16.03.2012 10:59Mitäs tuossa kannanotossa nyt on ihmeellistä? Ja sitäpaitsihan tuo on jo vanha juttu ja luettu moneen kertaan kokonaisuutene eikä tiivistelmänä jossa moni oleellinen asia on jätetty pois. Näitä samanlaisia kannanottoja riittää jokaisesta energiamuodosta ja energian raaka-aineista. Kuinkahan monta kannaottoa, arvoisa Panex, on tehty raakaöljystä, kivihiilestä, maakaasusta ja kaikista energian tuottamis vaihtoehdoista/raaka-aineista ja niiden vaikutuksesta ympäröivään alueeseen. Tarkoitan siis sekä siihen alueeseen missä kulloinkin kyseessä olevaa raaka-ainetta tuotetaan sekä myös alueeseen joka ympäröi voimalaitosta jossa raaka-aine muuntuu energiaksi, sähköksi ja lämmöksi. Kolmantena mukaan tulee tietenkin myös vaikutukset ympäröivään alueeseen, kun raaka-ainetta siirretään tuotantopaikasta voimalaitoksille. Uusia öljyesiintymiä avataan tuotannolle ympäri maapallon. Uusia kivihiilikaivoksia avataan louhinnalle eri puolilla maapalloa. Uusia maakaasuesiintymiä valmistellaan tuotannon aloittamiseksi eri puolilla maapalloa. Kaikki em ovat fossiilisia polttoaineita ja edes niidenkään käyttöä ei saada vähenemään. Kaikista näistä on tehty varmasti tuhansia ja taas tuhansia kannanottoja eri puolilla maailmaa joten edelleen kysyn: Mitä tuossa turve-energiasta tehdyssä kannanotossa on ihmeellistä? Olisihan se melko ihmeellistä ja naiivia jos emme hyödyntäisi omia energiareservejämme kuten kaikki muutkin maat tekevät. Typerää ostaa energia maailmalta kun sitä löytyy omasta maastamme. Kokoomuksen ministeri Koskisen kannanotto hallituksen suulla oli ihailtavan suorasuuntainen ja oikea. Suomi tarvitsee turvetta pitkälle tulevaisuuteen! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44768 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10588 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1627 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
702 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
680 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
174 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20835 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
169 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025