VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Pohjanmaa |
/ #3275 Re: Re: Ei ymmärrä ei20.04.2012 13:50#3267: Maalainen - Re: Ei ymmärrä ei "" P****puhetta sanon minä! Meidän mailla on kärppiä, minkkejä, supia, kettuja, mäyriä ja ilveksiä ja silti löytyy myös valkohäntäkauriita, metsäkauriita, hirviä, rusakkoja, metsäjäniksiä, teeriä, metsoja ja pyitä! Milläs sen selität??? Tuo että pedot tappaa luonnon monimuotoisuuden, on taas sitä metsästäjien petovihapropagandaa pahimmillaan. Jos joku tappaa luonnon monimuotoisuuden, niin juuri metsästäjät itse!""
Rohkenen epäillä, että on kauriita, jäniksiä ja rusakkoja jos on ilveksiä. Maassa ja vesistössä pesiviä lintuja tuskin nimeksikään jos on supeja ja minkkejä ja suuri kettukanta. Ja jos on ilveksiä, ei todellakaan ole kettuja nimeksikään.
Hirviäkään on vaikea kuvitella kovin pitkään olevan jos susia metsässäsi asustaa.
Puheesi ovat niin kovin ristiriidassa käytäntöä vastaan. Argumentoit kyllä näillä väittämilläsi susien puolesta, mutta rohkenen syvästi epäillä käytännön kokemusta kyseisestä aiheesta. Biologian opettajat tollasia satuja monesti kouluissa luennoi kun ei ole kokemusta kuin sellasista bongailuretkistä. Kun luonnossa liikkuu läpi talven, syksyn ja kevään sekä ajelee satoja kilometriä jälkiäkin talvella useita kertoja viikossa, niin totuuskuva hahmottuu kyllä helposti. Sitä metsästäjien käytännön kokemusta nyt vaan ei haluta millään tavoin kunnioittaa vihreiden parissa vaan se metsästys halutaan kaikin konstein lopettaa, vailla mitään todellisuuden tajua suomalaisen luonnon kiertokulusta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51159 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1092 Luotu: 25.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
501 Luotu: 20.08.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11085 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
250 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3110 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
188 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21107 Luotu: 20.03.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025