VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Vieras |
/ #3468 Re: KUUSI VÄÄRÄÄ VÄITTÄMÄÄ SUDESTA02.05.2012 22:22#3462: Maalainen - KUUSI VÄÄRÄÄ VÄITTÄMÄÄ SUDESTA Maalaisella tuntuu olevan mielipidettä ja tietoa asiasta vähintään omiksi tarpeikseen. Kommenttina kohtaan 3 totean, että joku älypää lanseerasi tällaisen ajatuksen 6-7 vuotta sitten: "... vakavasti sairaita ja vammaisia lapsia ---- vietiin brutaalisti metsään kuolemaan." ja tämä naurettava ja epätoivoinen väittämä sitten muuttuu toisten hengenheimolaisten (nyt Maalaisen) suussa vuodesta toiseen jo totuudeksi (todisteitakin lienee Maalaisella tähän asiaan ?, vastakkaisesta totuudesta todisteena hän ei kuitenkaan pidä usean vuoden ajan esiintyneitä aikalaiskirjoituksia 3 maakunnan aviiseissa ja kirkonkirjoissa, vaan käsityksensä lienee, että joku - kuka peijakas sen teki? - on punonut tällaisen juonen syyttömien susien kontolle, ja koko juttu on aivan perätön!). Maalaiselta enää unohtui tästä litaniasta aviottomat lapset, jotka nekin vietiin kuulemma metsään susien syötäväksi, kylläpä olikin pimeää aikaa! Jos joku tässä ajassa esittäisi tuollaisia karkeaan kunnianloukkaakseen rinnastettavia väitteitä silloisten susien surmaamien lasten vanhemmille , niin haaste käräjäoikeuteen odottaisi varmasti. Sanon sinulle Maalainen, harkitse tällaisen erittäin säälittävän väitteen esittämistä toisenkin kerran ja yritä pitää järki päässäsi, ei tämä edistä omaa asiaasi, vaan toimii tasan päinvastoin. Myöskin kommentoin kohtaa 5 seuraavasti: kukaan muu kuin Maalainen ei ole väittänyt, että koko susipopulaatio olisi kesyyntynyt muutamassa vuodessa. Sen sijaan maalaisjärjellä on ymmärrettävissä, että kun susia kasvatetaan ja ne ovat jatkuvasti ihmisen vaikutuspiirissä pikku pennuista alkaen, niin po. yksilöt ovat kesyyntyneitä ja ihmisiä pelkäämättömiä, ja on tämäkin säälittävää, että Maalainen vääntää tätäkin asiaa metsästäjien syyksi. Lopuksi: Maalainen vetoaa toistuvasti virallisiin tietolähteisiin (virallinen totuus!) ja tiedot, jotka eivät tue hänen omaa näkemystään ovat vääriä, todistamattomia, perusteettomia ja sepitettyjä. Läpi paistaa asenne, joka suodattaa kaikki asiat, tarkoitus pyhittää keinot, kaikkea sitä saa lukeakin, sancta simplicitas! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51159 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1092 Luotu: 25.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
501 Luotu: 20.08.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11085 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
250 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3110 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
188 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21107 Luotu: 20.03.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025