IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Turvetuotantoa sivusta seuraava |
/ #1962 Re:14.02.2013 10:29
En ole Vapolainen enkä minkään turvetuottajan leivissä, mutta saanen kommentoida kuitenkin. Eihän turvetuotannon luvissa tuottaja lupaa sellaista, etteikö turvetuotanto aiheuta turpeen pöllyämistä vaan että se rajoittuu hyvin pienelle alueelle. Eikös nyt järkikin jo sano että aina kun ihminen jotain tekee koneilla tai autoilla niin aina siitä aiheutuu pöllyämistä. Maatalous aiheuttaa peltotöissä pöllyämistä todella paljon. Ei tarvitse kuin keväällä katsoa pelloille kun maanviljelijät touhuaa traktoreiden kanssa pelloillaan. Autolla kun ajelet sorateillä maaseudulla niin kylläpä valtavan pölyn aiheutat perääsi. Kaupungeissa on varsinkin keväisin suuret ongelmat kun autot pöllyttävät tien pinnasta talven jäljiltä tiestöön "kylvettyä" hiekkaa ja suolaa. Silmiä kirvelee ja nenä vuotaa kaupunkilaisilla. Kova tuuli irroittaa pelloilta ja yleensäkin maastosta valtaisat pölymäärät jatkuvasti. Näitä esimerkkejä riittää vaikka kuinka paljon. Ilmassa vaan yksinkertaisesti on koko ajan pölyä, joko näkyvää tai vähemmän näkyvää. Turvetuotannosta irtoava pöly ei yllä kovin pitkälle. Tuotantoalue on yleensä melko iso pinta-alaltaan ja kun urakoitsija toimii koneillaan siten, että tuulen suunta otetaan huomioon, niin pöly laskeutuukin kentälle. Lisäksi jo paloturvallisuudenkin takia kovalla tuulella, joka voisi turvepölyä viedä hieman kauemmaksi, ei tuotanto ole edes käynnissä eikä saa olla sääntöjen mukaan toimittaessa. Itse turvetuotantoa mielenkiinnolla läheltä seuraavana ja lähellä tuotantoaluetta asuvana en näe minkäänlaista ongelmaa turvepölyssä. Eiköhän tuo pöllyämisen esilleottaminen ole vain sitä turvetuotannon mustamaalaamista. Jos turvepölyn "tuottaminen" kokonaan kiellettäisiin niin sitten pitää kieltää myös autoilu, maanviljelys, kivihiilen tuonti jne. Nämähän myös aiheuttaa pölyämistä. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44758 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10584 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1620 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
678 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
197 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20833 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025