Maahanmuuttajien tuet
Kommentoitu viesti
HESE |
#682 JUSSIT JA LISSUT02.03.2013 17:49Ensin oli suo, kuokka ja Jussi. Maamme laulu oli vain "Oi maamme suo", koska enempää eikä muuta vielä ollut. No tämä Jussi oli tietenkin alkujussi, ei se mistään tänne tullut, vaikka jotkut tietämättömät toista väittävät, tupsahti siihen vain alkuaineista. No tämä alkujussi sitten halusi itselleen tänne suoalueelle talon ja viljelysmaata. Kaatoi alueelta puut ja teki niistä talon ja hakkuualueelle halusi sitten tietysti pellon, siksi se kuokki suota ja turvealuetta periksiantamattomasti ja rallatteli ajan kulukseen vain oi maamme suo, oi maamme suo. Ennen kun pelto alkoi tuottaa viljaa alkujussin täytyi metsästää riistaa ruuaksi. Kerran sitten metsästämässä ollessaan alkujussi tapasi kauniin neidon, mistälie tullut, joka esitteli itsensä Lissuksi, alkujussi tietysti hämmentyi, koska hänellä ei ollut nimeä, kunnes pälkähti päähän JUSSI. Jussi esitteli itsensä ja vei Lissun juuri valmistuneeseen uuteen taloonsa ja matkalla sinne esitteli myös peltonsa, näitä Lissu ihasteli ja ihmetteli kuinka sisukas Jussi oli. Lissu halusi jäädä Jussin luokse asumaan ja 9 kuukauden kuluttua syntyi kaksi poikaa ja yksi tyttö, jotka vartuttuaan n.20 vuotiaiksi keksivät maamme lauluun jatkoa, ensin suo sai jatkoa eli suomi ja koska olivat täällä suolla vielä syntyneet, niin lisäsivät vielä synnyinmaa "OI MAAMME SUOMI SYNNYINMAA" oli keksitty. ELI, MITÄ HELEVETTIÄ NE KAIKKI MAAILMAN LAISKAT PUMMIT JA ROSVO TÄNNE ÄNKEEVÄT VALMIISEEN MAAHAN MEIDÄN MAKSAMILLA SOSIAALIRAHOILLA ELÄMÄÄN. RAKENTAISIVAT OMANMAANSA ASIAT KUNTOON JA ELÄISIVÄT SIELLÄ. EI NÄILLE PITÄISI MUUTA ANTAA KUIN RAJALLA POTKU PERSIISEEN JA VAUHTIA TAKAISIN SINNE MISTÄ OVAT TULLEETKIN. |
Vastaukset
Anja |
#690 Re: JUSSIT JA LISSUT2013-03-04 12:06:10Eihän se ole mamujen vika, jos suomessa ollaan niin tyhmiä, että laaditaan tälaisia lakeja. Ei tänne muuttaneita kannata vihata sen vuoksi, vaan oman maan johtoa siitä tulisi "ripittää".
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44706 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10575 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1594 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1426 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
806 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
676 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
674 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
187 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20830 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
163 Luotu: 18.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3558 Luotu: 10.09.2021
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
964 Luotu: 01.04.2025