Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#5565 Ihmetytää vaan02.04.2013 15:26Ketkäs on kuullu sellasen sanonnan: "Lukee kuin piru raamattua." Nämä yksittäisten lauseiden nostelijat ovat yksiä pellejä ketkä eivät osaa lukea Raamattua kokonaisuutena vaan erottavat ne kontekstista (toinen ääripää on sitten fundamentalistit). Toiseksi, jos AVIOLIITTOA KIRKOLLISIN menoin niin mitä..... Siis SUOMESSA avioliittoon (en nyt tarkoita näitä maistraatissa vihittyjä) vihitään KIRKOSSA ja KIRKKO toimii RAAMATUN oppien mukaisesti niin miksu KIRKON pitäisi muuttaa toimintatapojaan KIRKON MORAALIN vastaiseksi?? Voisiko edes KIRKON jättää rauhaan. |
Vastaukset
Vieras |
#5586 Ihmetyttää myös2013-04-02 15:50:42Eihän kirkon tarvitsekaan muuttaa tapojaan, eikä siitä ollut kysymyskään. Lakimuutoksen tapahduttua vihkimiset toteutetaan edelleen siellä maistraatissa ja kirkko sekä uskontonne saa olla rauhassa. Sitähän täällä on moniin otteisiin jo on pyydelty, että jättäkää se kirkkonne ja uskontonne tästä asiasta ulkopuolelle, kun ei se siihen nyt mitenkään kuulu. Puhutaan lakimuutoksesta. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
985 Luotu: 16.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
730 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
381 Luotu: 22.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
711 Luotu: 21.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
180 Luotu: 25.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
614 Luotu: 13.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
557 Luotu: 17.03.2025
Skeittipuisto Viialaan
390 Luotu: 11.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
856 Luotu: 01.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1989 Luotu: 22.03.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
601 Luotu: 04.05.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
489 Luotu: 20.03.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
771 Luotu: 18.05.2025
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1617 Luotu: 23.09.2023
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3460 Luotu: 10.09.2021
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
115 Luotu: 19.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
658 Luotu: 07.02.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
120 Luotu: 22.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20663 Luotu: 20.03.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11316 Luotu: 13.12.2020