Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#654805.04.2013 07:52Eihän tässä mitään Raamattua edes tarvita. Luonto pelkästään jo opettaa että nainen ja mies ainoastaan pystyy lisääntymään. Ne jotka pystyvät tätä yhteiskuntaa jatkamaan heille suotakoon oikeutta ja suojaa = avioliitto. Toki on niitä jotka eivät pysty lapsia tekemään heille on siksi kehitetty hedelmöitysHOIDOT sekä adoptioa. (Myöskin heitkä jotka eivät halua). Homoparit ja heteroparit eivät ole keskenään tasa-arvoisia juurikin sen takia että toinen noista ei pysty yhteiskuntaa jatkamaan. Tasa-arvottomuus ei johdu siitä onko heillä avioliitto-oikeus vaiko ei vaan siitä etteivät he yksinkertaisesti keskekään kykene lisääntymään, ja sitä lisääntymistä me tarvitsemme jos haluamme tätä yhteiskuntaa jatkaa. VAikka homot saisivat keskenään mennä naimisiin silti he eivät olisi samassa asemassa kuin heteroparit. Kyllä niillä homoillakin lapsia on mutta siihen vaan valitettavasti AINA tarvitaan mies ja nainen että lapsia saadaan. Ja se mistä minun ärtymykseni kumpuaa on vain ja ainoastaan tämä hössötys. Aikaisemmin kaikki ookoo eikä yhtään haitannut vaikka kuinka joku olisi homo tai lesbo. Nyt haittaa, kylläpä ärsyttää kun joka paikka on täynnä tälläistä p*skaa! Puhukaa vaan lisää p*skaa "tasa-arvoisuudesta" mitä enemmän puhutte sitä enemmän monen ärtymys ja inho kasvaa. Ihan on oma syynne. |
Vastaukset
Vieras |
#6549 Re:2013-04-05 08:06:30"Luonto pelkästään jo opettaa että nainen ja mies ainoastaan pystyy lisääntymään." Näytätkö minulle missä päin luontoa avioliittoinstituutio esiintyy. "Tasa-arvottomuus ei johdu siitä onko heillä avioliitto-oikeus vaiko ei vaan siitä etteivät he yksinkertaisesti keskekään kykene lisääntymään" Näytätkö minulle missä kohtaa avioliittolainsäädännössä avioitumisen edellytykseksi ja yleisemmin lainsäädännön tavoitteeksi asetetaan lisääntyminen. "Ne jotka pystyvät tätä yhteiskuntaa jatkamaan heille suotakoon oikeutta ja suojaa = avioliitto." Sinun mukaasi avioitumaan oikeutettuja tahoja ovat esimerkiksi hedelmöittymään kykenevä alaikäinen tyttö, siittiöitä tuottamaan kykenevä alaikäinen poika, polygaamiset lisääntymisyksiköt, etenevässä tai takenevassa sukulaisuussuhteessa toisiinsa olevat eri sukupuolta olevat henkilöt ja ennestään avioliitossa tai rekisteröidyssä parisuhteessa elävät. Näille ryhmille on nyt pikimmiten annettava sinun antamiesi kriteerien mukaisesti oikeus avioliiton solmimiseen. Oikeus avioitumiseen on sen sijaan poistettava siitä nykyisin nauttivilta, kuten, sukupuolensa korjanneilta, hedelmättömiltä, sterilisaation läpikäyneiltä, vapaaehtoisesti lapsettomilta ja naiset, jotka ovat ylittäneet vaihdevuodet. "Ja se mistä minun ärtymykseni kumpuaa on vain ja ainoastaan tämä hössötys." Ärsyttää se hössötys mustaihoisten kansalaisoikeuksista. Kyllä ärsyttää kun joka paikka on täynnä tällaista p*skaa. Puhukaa vaan lisää p*skaa "tasa-arvoisuudesta", mitä enemmän puhutte sitä enemmän monen ärtymys ja inho kasvaa. Ihan on oma syynne. ("Hössötyshän" tietenkin loppuisi siinä vaiheessa, kun oikeudet suotaisiin syrjimättömin perustein niitä haluaville, mutta ilmeisesti oikeudetta olevien esittämien vaatimusten aiheuttama ärtymys johtuu vaatijoista eikä suinkaan niistä, jotka aktiivisesti asettuvat poikkiteloin oikeudetta olevien ja heidän oikeuksiensa väliin). |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10223 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40690 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
843 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
579 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
535 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
635 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
111 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
89 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
59 Luotu: 15.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20787 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
807 Luotu: 02.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
48 Luotu: 12.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1691 Luotu: 01.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Lastenosteopatian puolesta
796 Luotu: 21.05.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
45 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1136 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
954 Luotu: 08.03.2024
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2752 Luotu: 08.04.2024