Lempäälän Rauhanyhdistyksen tutkintaa jatkettava
Kommentoitu viesti
yksi vähäisimmistä |
#167 luin läpi tämän keskustelun15.04.2013 20:46Tiedän , että seurakunnassa on rukoiltu ja kärsitty paljon tämän prosessin aikana.Eikä vähiten siksi, että on hätä niistä, jotka syyttävät syyttämistään. En tarkoita nyt seurakunnan ulkopuolisia, ymmärrän heidän vastenmielisyytensä lestadiolaisia kohtaan aivan hyvin,itsekin inhoaisin lestadiolaisia, jotka sanovat olevansa matkalla taivaaseen, jos en itse olisi lestadiolainen. Tai ehkä säälisin, jos uskottelis,,ien heidän olevan jotenkin vähäjärkisiä. Mutta rukoilua jatketaan, kukaanhan meistä ei ole omasta voimastaan uskomassa Uskomisen palkka on kuitenkin suuri ja sen takia kannattaa pysyä seurakuntaäidin hoidossa ,muistetaan,kuinka kärsivällisesti se viinitarhurikin hoiti oksaa, ettei sitä tarvitsisi leikata irti. |
Vastaukset
Omahyväistä ja tekopyhää |
#171 Re: luin läpi tämän keskustelun2013-04-16 08:14:43#167: yksi vähäisimmistä - luin läpi tämän keskustelun Sanot lukeneesi keskustelun läpi - sallimatta itsesi ymmärtää siitä mitään? Melkoisen omahyväinen ajatus, että ei-lestadiolaiset "inhoaisivat" lestadiolaisia kateellisina siitä, että vain jälkimmäiset pääsevät taivaaseen. Sellaiselle, joka ei näe mitään mieltä koko ajatuksessa, on siihen liittyvä kateuskin mahdotonta. Lopettakaa asioiden nurinkääntäminen: uhrin ja hänen puolustajansa syyttäminen ja muiden jäsenten uhkailu näillä tekopyhillä "irtileikkaamis"-puheilla. En voi käsittää, miten kukaan haluaisi pysyä jäsenenä yhdistyksessä ylläpitämässä tällaista väkivaltaa. H.H. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45470 Luotu: 02.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
163 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
139 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
106 Luotu: 03.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1730 Luotu: 12.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
72 Luotu: 01.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
201 Luotu: 13.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
215 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
120 Luotu: 23.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Tjudan vanhan graniittisillan säilyttämiseksi
93 Luotu: 26.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
726 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20859 Luotu: 20.03.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
107 Luotu: 26.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3583 Luotu: 10.09.2021