IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
kyyvesi menetetty jo |
#776 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Öljyonnettomuudet28.08.2011 15:52#762: Globaalisti ajatteleva - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Öljyonnettomuudet Minulla ei ole lukihäiriötä. Luin ehkä turhan tarkoitushakuisesti tekstiäsi, koska oletin nimimerkkisi mukaisesti sinun ajattelevan asioita globaalisti ja pohtivan miksi öljyä pumpataan, mitkä tekijät vaikuttavat tuotantomääriin ja miksi. Kommentoitko myös huomaustustani väitteestäsi että turvetuotannon päästöt on nyt minimoitu. Tuliko sinulle kirjoitusvirhe vai oletko todella sitä mieltä että kaikki on hyvin ja parannettavaa ei ole? Erityisesti haluaisin kuulla miten kiintoainepäästöt on pystytty minimoimaan turvetuotannon elikaaren aikana. |
Vastaukset
Globaalisti ajatteleva |
#778 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Öljyonnettomuudet2011-08-29 11:22:53#776: kyyvesi menetetty jo - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Öljyonnettomuudet Ettei taas vaan olisi sitä mainitsemaasi tarkoitushakuisuutta ilmassa, tai oikeastaan paremmin sanottuna tekstissä. Kommentoin seuraavasti kirjoituksessani tuolla kommenntiketjussa aikaisemmin:
"Meillä täällä koti-Suomessa asiat on todella hyvällä mallilla, olemme mallioppilaita muihin verrattuna. Mutta tietenkin aina on parannettavaa jokaisella sektorilla, niin energia-alalla kuin muillakin aloilla." Eli vielä tähdennän ja tarkennan tekstini, joka mielestäni on sisällöltään varsin yksiselitteisesti sanottu, jos vaan haluat sen oikein lukea. Eli sanoin että vertaillessa Suomea muiden maiden päästöihin, olemme mallioppilaita globaalissa vertailussa. Kuulumme todelliseen kärkikastiin, jos tuollainen ilmaisu sallitaan. Edelleen myös totesin kommentissani että parannettavaa on Suomessakin jokaisella sektorilla, niin myös energia-alalla. Samalla tavalla olisi pyrittävä jokaisen kansalaisen omalla käytöksellään vähentämään päästöjä. Oletkos muuten itse omassa elämässäsi tehnyt jo kaikki mahdolliset säästötoimenpiteet jolla voisit vähentää omalta osaltasi päästöjä. Oletko vaihtanut autosi pienempi kulutuksiseen, tai jopa kokonaan myynyt autosi pois ja siirtynyt joukkoliikenteen käyttäjäksi? Oletko jättänyt vuosittaisen lomalentomatkasi tekemättä? Oletko vaihtanut kodinkoneesi vähemmän sähköä kuluttavaksi? Oletko vaihtanut talosi lämmitysjärjestelmän vähemmän energiaa kuluttavaan, ja pudottanut lämpötilaa asunnossa? Mahdollisuuksia jokaisella meistä on vaikka millä mitalla omalla käytöksellämme vaikuttaa erilaisten päästöjen vähentämiseen. Onhan aivan selvää että jos ihminen jotain puuhaa täällä telluksellamme, niin aina syntyy jotain päästöä. Jos ei muuta niin jonkin laitteen valmistuksessa syntyy se päästö, tai se syntyy joka tapauksessa jo silloin kun esim. malmia, josta tavara valmistetaan, louhitaan kaivoksissa. Oli se sitten päästöä ilmakehään, päästöä maaperään, päästöä meriin ja vesistöihin jne. Mutta tämä ei tarkoita todellakaan sitä, etteikö kaikenlaisia päästöjä kaikissa maissa pitäisi pyrkiä vähentämään maapallon laajuisesti. Pyydän että kommenttini luetaanja nimenomaan ymmärretään oikealla tavalla eikä tahallisesti/tarkoitushakuisesti vääristellä sitä lukijan/kommentoijan omaa ajatusmaailmaa tukevaksi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50976 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
390 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
165 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1062 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
311 Luotu: 03.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
56 Luotu: 12.08.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
267 Luotu: 10.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
215 Luotu: 23.06.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
34 Luotu: 07.08.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
309 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
237 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
856 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11069 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
930 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
384 Luotu: 30.06.2025