VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1409 Re:18.01.2012 18:03Otappas tuo Romania luvuiksi prosenttien sijaan: 153000 raadeltua kotieläintä, 43,7 kotieläintä/susi/vuosi, n. 3 miljoonaa kiloa lampaanlihaa susien suuhun/vuosi = Suomen koko poronlihatuotanto, vähintään 15 miljoonaa euroa pois elintarvikehuoltoketjusta Romanian kaltaisessa maassa missä korvaava on tuotava ulkomailta ja maksettava viennillä tai EU:n tukieuroilla. Ensin sen maksaa romanialainen lampuri saamatta mitään korvauksia vastineeksi ja lopuksi mm. AAA-Suomi EU:n nettomaksajana, mutta ei sille lampurille, vaan tuettuna elintarvikevientinä tukkuliikkeiden pörssiin. |
Vastaukset
Puolueeton |
#1416 Re: Re:2012-01-18 19:36:02Tiedän, että luvut ovat isoja kun tarkastellaan, paljonko eläimiä konkreettisesti on joutunut suden tappamaksi. Onhan niitä lampaitakin 9000000. Mikäli Romanian susien määrä suhteutetaan maan metsäpinta-alaan (jolloin mukaan ei tule vesistöjä tai kaupunkeja, mutta en kuitenkaan väitä, että susi eläisi vain metsässä) ja saatua susitiheyttä verrataan Suomen metsäpinta-alaan, tulisi Suomessa olla yli 14 000 sutta, jotta Romanian ja Suomen susimäärä olisi suhteessa sama. Siis noin sata kertaa suurempi, kuin nyt. Maassa on ihmisiä sen 90/neliökilometri, yhteensä vajaa 22milj. Suomeen verrattuna tämä vastaisi sitä, että Suomessa olisi noin 30milj. ihmistä. Kun tämä yhdistetään esimerkiksi lampaiden määrään, joita on noin 30/km^2, ei susille jää hirmuisesti tilaa. Tämä selittää suuren osan kotieläintappioista - noin suuri susimäärä pienellä alueella aivan varmasti turvautuu myös lammasravintoon, luultavasti osan laumoista tai joidenkin yksilöiden erityisesti erikoistuvan tähän. Kun otetaan huomioon, että maan lampaiden määrä on valtava, susien määrä sekin varsinkin suhteellisesti erittäin korkea ja maassa ihmisiäkin sen 22milj., ovat Romanian susivahingot mitättömän pienet. En vieläkään ymmärrä, miksi ne meidän nykyiset sudet ja muutama lisää eivät tänne mahdu, varsinkin jos ihmisasutuksen seassa säännöllisesti liikkuville myönnetään kaatolupa. (Jotta minuakin ei leimata cityvihreäksi "sairaaksi pedonrakastajaksi", lisätään vielä, että maan susikanta lienee kuitenkin liian suuri, sillä tällä hetkellä laumat ajautuvat keskinäisiin nahinoihin ja reviiri-/ruokakiistoihin useasti, ja käsittääkseni kannan harvennusta kyseisessä maassa kaavaillaan virallisestikin) Susien aiheuttamia kotieläintappioita ei lisäksi oikein voi suoraan laskea suoraan miinukselle, vaan sudet siinä missä muutkin pedot tuovat myös tuloja ekoturismin myötä. (Olin aiemmin kirjoittanut Romanian väkiluvuksi 29milj, pahoittelut tästä näppäilyvirheestä. Oikea luku siis 22milj.)
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45535 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10625 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1740 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
730 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
258 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
173 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20870 Luotu: 20.03.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
139 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025