VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Kommentoitu viesti
Tapiola |
#2464 Re:26.02.2012 19:45"millä vaalikojulla nämä Cannabis-vapaaksi sativat sauhuavat..." En tiedä. Kerro sinä. Ainoa koju missä minä käyn, on piilokoju. Muut kioskit saavat olla rauhassa. Narkomaanikeskustelu osaltani loppuu tähän, syystä että edelleenkään en ole eläissäni käyttänyt minkäänlaisia huumausaineiksi luokiteltavia päihteitä. On kohtuutonta väittää kaikkien luonnosta ja ympäristöstään kiinnostuneiden ihmisten olevan huumehöyryisiä. En minäkään väitä kaikkia metsästäjiä lahtareiksi, tunnen henkilökohtaisesti asiallisia metsästäjiä ja tulemme toimeen hyvin. "Mistään muista villielukoista ei tarvitse olla yhtään mitään mieltä." Olen eri mieltä. Ja nyt perustelen mielipiteeni. Koska suden suojelun yksi lähtökohta on luonnon monimuotoisuus, se kuuluu oleellisena osana boreaalisen metsän asukkaisiin, kuten edellä mainitsemani muutkin eliölajit ja niiden elinympäristöt. Tässä adressissa lähtökohtana on yhden eliölajin poistaminen, syystä että "susi aiheuttaa vaaratilanteita lemmikeille" "vaaratilanteita poroille ja karjataloudelle", sekä "susi luo uhkakuvan ihmisille ja heidän lapsilleen". Myös muut eliölajit aiheuttavat vaaratilanteita ja uhkakuvia. Eniten ihmisuhreja aikaansaa hyttynen. Malariaan sairastuu arviolta 300 miljoona ihmistä vuosittain ja 1-2 miljoonaa kuolee siihen. Liikenneturvan tilastokatsauksen mukaan (2011) viiden viime vuoden aikana liikenteessä menehtyi keskimäärin kolme ja loukkaantui 250 7-12 vuotiasta lasta. Jos susien hävittämistä perustellaan sillä, että se on erityisen vaarallinen lapsille, tulee sen pohjautua johonkin todennettun faktatietoon. Lasten turvallisuutta ajatellen olisin enemmänkin huolissani kasvavista liikennemääristä. Kukaan ei ole tullut vaatimaan, että autot tulee poistaa ja hävittää, koska ne ovat ilmiselvästi vaarallisia lapsille ja nuorille. Liikenne- ja viestintäministeriö 2009: "Eniten henkilövahinkoja liikenteessä sattuu 15–24 -vuotiaille nuorille. Heitä kuolee liikenteessä keskimäärin 84 ja loukkaantuu noin 2900 vuodessa. Vuonna 2008 kuolleiden määrä oli 76 ja loukkaantuneiden 3 005." Aiheuttavatko autot enemmän lasten ja nuorten kuolemia ja loukkaantumisia kuin sudet? Vähennetäänkö lasten ja nuorten kuolemia ja vakavia loukkaantumisia sillä että hävitetään sudet? Peräänkuulutan tässä suhteellisuudentajua.
Vastauksena Skepsis no 2455: Lue viesti 2444.
Viesti 2448: Viitaten merikotkiin: "Nämä Vihreät ornitologit ovat osaamattomuuttaan opettaneet niistä lihanhimoisia tappajia." Todettakoon tähän vain, että merikotkan talviruokinta on WWF:n toimesta lopetettu, sillä kotkan katsotaan jo pärjäävän omillaan. Toisin oli -70 luvulla jolloin merikotka niin ikään oli sukupuuton partaalla. Suurimpana syynä pesinnän epäonnistumiseen olivat DDT ja PCB pitoisuudet jotka haurastuttivat kotkien munankuoret niin, että ne hajosivat hautoessa! Ruokinnan tarkoitus oli nimenomaan taata puhdas ravinto, ilman myrkkyjä. Muuta keinoa noin 40 vuotta sitten ei ollut kuin haaskaruokinta. Merikotka syö myös pieniä nisäkkäitä. Sekään ei tiedä, että poro on lähes pyhä ja että siihen ei saa koskea. Jos nyt lähdetään "raivaamaan" eliölajistoa siltä pohjalta, että mikä on ihmiselle haitallinen, niin listasta tulisi loppumattoman pitkä. "Mitä haavakko taikka kolarihirven jahtaamiseen tulee, se on osittainen poikkeus humaanin jahdin säännöstä" "Humaani" jahti toteutuu ainoastaan siten että osumatarkkuus on 100%. Riskiä siitä että joku ei ampuisi niin hyvin ei siis ole olemassa? Tiesitkö että myös hamahäkit ovat ikäviä, ne "kiduttavat" lajitovereitaan? Parittelun jälkeen eräiden lajien naaras syö koiraan.
Viitaten viestiin 2447: "Miksi moni susien/koirasusien puolustaja virittää kuitenkin taloonsa asettuneelle hiirelle tai rotalle pyydyksen." Että "elä kuten opetat"? Minä en tiedä miksi moni virittää... minä en viritä, koska talossani ei ole hiiriä. Elävänä olen kylläkin hiiren pyytänyt ja vienyt sen metsään. Niin ikään satiaiset, täit ja saivareet eivät kuulu omakohtaiseen kokemuspiiriini, joten en pysty vastaamaan... ja koska kysymys oli henkilökohtaisella tasolla esitetty, voin vastata vain omasta puolestani, koska en tunne kaikkien "susiensuojelijoiden" käytäntöjä. Tiedätkö sinä naapurisi täitilanteen? Tai jos sinulla on omakohtaista kokemusta, niin ole hyvä ja pidä se omana tietonasi, en halua tietää siitä enempää. Kiitos.
|
Vastaukset
Vieras |
#2466 Re: Re:2012-02-26 21:20:07 |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45476 Luotu: 02.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
165 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
139 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
107 Luotu: 03.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1731 Luotu: 12.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
76 Luotu: 01.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
201 Luotu: 13.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
215 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10623 Luotu: 09.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
120 Luotu: 23.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20859 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
726 Luotu: 12.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
107 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Tjudan vanhan graniittisillan säilyttämiseksi
93 Luotu: 26.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3583 Luotu: 10.09.2021