Kotitalousopetusta lisää perusopetukseen
Kommentoitu viesti
lisää kotitaloutta! |
#4316.03.2012 17:52Kotitalous on aine, joka tukee muita aineita, niitä millään tavalla väheksymättä. Tunneilla käytetään matematiikkaa mitä suurimmassa määrin, kun ohjeita puolitetaan, kaksinkertaistetaan, tehdään kolmasosa reseptistä tai mitataan ja punnitaan KÄYTÄNNÖSSÄ niinkuin oikeassa elämässä täytyy tehdä. Estetiikka on suuressa roolissa kotitalousopetuksessa, kun värikäs, kaunis ruoka kaetaan pöytään koristeineen. Oppilaat ovat jatkuvasti liikkeessä, sillä tunneilla ei ehdi istumaan muuta kuin ruokailun ajaksi. Lukemista ja sen soveltamista käytäntöön tehdään joka ikinen tunti. Vieraita kieliä käytetään usein: etenkin kun on kysymys kansainvälisten ruokakulttuurien projekteista. Tässä yhteydessä myös musiikki sekä maantiede, historia ja uskonto ovat tärkeitä mukaanotettavia aineita. Monissa kouluissa järjestetään myös kotitalouden valinnaiskursseja eri kielillä. Psykologisia taitoja tarvitaan joka tunnilla: onhan kyse yhteistyöstä ja toisen ihmisen huomioon ottamisesta, neuvottelutaidoista ja kompromissien tekemisestä kun maustetaan, valitaan täytteitä tms. Kestävän kehityksen merkitys korostuu kierrättämisessä, jota harjoitellaan jokaisella tunnilla. Kemia tietysti on yksi näkyvimmistä integraatioaineista fysiikan ohella. Jatko-opintojen suhteen moni innostuu hakeutumaan catering-alalle ja löytää sieltä itselleen ammatin. Kotitaloustunneilla oppilaat kokevat onnistumisen elämyksiä, joka puolestaan on erittäin tärkeä asia asia peruskoulun yläluokilla, jossa oppilaat eivät tutkimustenkaan mukaan viihdy. Monet voivat muutenkin huonosti ja itsetunto on pohjalukemissa. Silloin on ensiarvoisen tärkeää, että oppilas edes jossain saa kokea olevansa hyvä. Jos tämä adressi annettaisiin oppilaiden allekirjoitettavaksi, olisi siinä nopeasti kymmeniä tuhansia nimiä! |
Vastaukset
Vieras |
#46 Re:2012-03-18 13:55:02Tämän kaltaisia lausuntoja tarvitaan nyt suoraan opetusministeriöön, jotta vaikutetaan tuntijakoon. Kansalaiset, yhdistykset ja järjestöt voivat jättää lausunnon OKM:ään 22.3 mennessä. Kaikki lausunnot ja kannanotot kotitalouden puolesta ovat nyt kullan kalliita!
|
Vieras |
#52 Re:2012-03-19 18:32:21 |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45369 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10614 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
140 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025