IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
ETTÄ JOTTA... |
#1766 "Helpoin tapa toimia Suomen lakien mukaan on tehdä ensin"06.11.2012 17:41Juuri näin toimii ainakin VAPO. Esimerkiksi Savitaipaleen Kiihansuo: -1999 aloitettiin turpeen noston valmistelu toimet (ojitus, kuivatus, pintamaiden louhinta ym.) -2002 aloitettiin turpeen nosto ja tuotanto toiminta -2004 helmikuussa VAPO sai alueelle toimintaluvan, eikä varmasti vähiten siksi, että toiminta oli jo pitkään ollut kovassa käynnissä Helppoa, eikä varsinkaan alkutoimet täten tarvinneet minkäänlaista "tehokasta" omavalvontaa! Lisäksi sen jälkeen oli vastaanottavan vesistön arvotkin ojan laskusuun läheisyydessä jo sellaisella jamalla, että hyvin saatiin pikku fiksauksella suolta tulemaan jo sitä "puhdistavaa" vettä mokomaan jorpakkoon. Näinhän se asia pitää Suomen lakia kunnioittaen tehdä? Ja tiukalla moraalilla sekä vastuulla! Voi kamala... Meniköhän mollaamiseksi? No, sitä löytyy ainakin aika rajuin sanakääntein tuolta toisinajattelijoiden mainostetulta adressi keskustelulta. Suorastaan uhkailuja. Itse olen sitten maalla syntynyt, valtaosin asunut ja nytkin asuva. En siis suoraan sanoen ole minkään sortin viherpiipertäjä kerrostalolähiöstä. Vaikkei siitä nyt kukaan edes "mollaisikaan". Äänestänyt joskus jopa kokoomuslaisiakin, joissa muuten on onneksi paljon täällä kommentoivan vastapainojakin ajatuksiltaan. Eli siis juuri sellaisia maalaisjärkisiä ja oikeasti eteenpäin ajattelevia! |
Vastaukset
Korpisoturi |
#1768 Re: "Helpoin tapa toimia Suomen lakien mukaan on tehdä ensin"2012-11-06 18:44:08#1766: ETTÄ JOTTA... - "Helpoin tapa toimia Suomen lakien mukaan on tehdä ensin" Kiihansuon toiminta on aloitettu täysin sen ajan lupamääräysten mukaisesti.Silloin turvetuotannon luvan antoi paikallinen ympäristökeskus ennakkoilmoitusmenettelyn mukaisesti.Siihenkin piti laatia suunnitelma toiminnasta vesiensuojeluineen, jonka viranomaiset tarkistivat ja hyväksyivät.Selvittäkää asiat ensin ennen kuin väitätte sen alkaneen ilman lupaa. Tuo louhinta on viherpiipertäjien käyttämä termi valituksien yhteydessä, se kertoo kirjoittajasta jotain?Louhintaa tehdään räjähteitä käyttäen, vai kuinka? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44763 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10585 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1624 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
702 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
680 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
174 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20834 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025