Kansalaisadressi telakkateollisuuden turvaamiseksi Suomessa
Kommentoitu viesti
Pikku-Masa |
#43 Mistä uusi Iso-Masa.12.01.2013 23:31Nyt tarvittaisiin Masa Saarikangasta irrottamaan Suomen telakat STXstä ja pistämään pystyyn uusi telakkayhtiö. Ei taida löytyä enää tällaista rohkeutta ja johtajuutta tämän päivän telakkamiehistä... Vai löytyykö? Masa voisi taas jatkaa eläkepäiviään, kun uusi yhtiö on saatu käyntiin. Olihan Mannerheimkin ylipäällillönä yli 70-kymppisenä Nyt tarvitaan samaa talvisodan henkeä! |
Vastaukset
beb |
#45 Re: Mistä uusi Iso-Masa.2013-01-13 00:05:16#43: Pikku-Masa - Mistä uusi Iso-Masa. Olisi varmaan hyvä jos tulisi joku tulisieluinen vetäjä joka todella usko telakkateollisuuden mahdollisuuksin. Tähän hallituksen nimeämään selvitysryhmään olen vähän skeptinen varsinkin kun lue Vapaavuoren blogi missä hän edelleen yrittää vähätellä telakkateollisuuden merkitys Suomelle. Tässä ote siitä: "STX Finlandin osalta kyse on suuresta määrästä työpaikkoja, vaikkakaan ei niin suuresta kuin usein väitetään. Kyse on lukuisten yritysten tulevaisuudesta, olkoonkin että useimmat yritykset eivät ole niin riippuvaisia yhdestä telakasta kuin usein kuulee esitettävän. Kyse on telakkateollisuutemme tulevaisuuden kannalta erittäin isosta asiasta, olkoonkin että meriteollisuutemme laajemmin miellettynä voi paljon kuviteltua paremmin."
|
Pikku-Paavo |
#93 Re: Mistä uusi Iso-Masa.2013-01-14 12:55:43#43: Pikku-Masa - Mistä uusi Iso-Masa.
TÄYSIN SAMAA MIELTÄ. PALJON VAIKEAMMISSA OLOSUHTEISSA ON ENNEN SELVITTY SUOMALAISIN VOIMIN. MIKÄ ON SE VOIMA, JOKA VIE SUOMALAISILTA ITSETUNNON JA USKON OMIIN KYKYIHIN. Onko järkeä alkaa tukea korealaista yhtiötä joka ei kuitenkaan viime kädessä ota vastuuta toiminnan jatkumisesta Suomessa. Nyt päästän asian vähän rönsyilemään: Lieneekö tällä samalla korealaisella yhtiöllä jotain tekemistä sen kanssa, että Haminan tuulipiuistoon tulee koneet Koreasta. Juuri tuulivoimatekniikka on sitä mikä sopii telakoilla tehtäväksi, osaamisen ja logistiikan kannaltakin. Myös tarvittava sähkötekniikan osaaminen on Suomessa. Miksi tätä ei huomioida? IHMETYTTÄÄ, MIKSI VALTIO EI SAISI OLLA OSAOMISTAJANA SUOMALAISESSA TELAKKAYHTIÖSSÄ. Ihmetyttää myös miksi niin monet muut toiminnat on päästetty ulkomaiseen omistukseen. Esimerkiksi kaivostoimintaan otetaan riemuiten vastaan ulkomaiset yhtiöt. Mitä niistäkin jää meille. No jonkin verran työpaikkoja tietenkin, mutta onko se oikeassa suhteessa siihen mitä menetetään, eikö tämä ole jo nähty?
KUTEN PIKKU-MASA KIRJOITTI. NYT TARVITAAN SITÄ TALVISODAN HENKEÄ.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51158 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1092 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
501 Luotu: 20.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11085 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
250 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3110 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
188 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21105 Luotu: 20.03.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025