Stop eläinsuojeluterrorismille.
Kommentoitu viesti
Vieras Vieras |
#203 Re: Rauhaa01.02.2011 18:26Ovatko nämä eläinsuojelijat sitten pyytäneet lupaa tulla päiväsaikaan tiloille. Kyllähän jokainen ymmärtää, ettei tilat yöllä ole yhtä siistiä kuin päiväsaikaan, sillä eläimethän tekevät myöskin öisin jätöksiä. Sitä enemmän on jätöksiä, mitä enemmän on eläimiä. Eikö pihatoissa ole niin paljon eläimiä, että niiden ulosvienti olisi varmaan hankalaa eikä riittäisi valtavalle joukolle ruokaa. Lisäksi aitojen rikkoutuessa kaikki eläimet lähtisivät liikenteeseen. Siitähän syntyisi haittaa liikenteelle. Entäpä valtavat sonnit, jos ne olisivat ulkona irtaimenaan. Huh, enpä uskaltaisi olla lähelläkään niitä. Suomessahan on keskimäärin pieniä karjatiloja, keskilehmäluku muistaakseni vähän yli 30, kun taas Kaliforniassa pienimmätkin karjat ovat 10.000 lehmän karjoja. Eläinaktivistit väittävät kaikkien tuotantoeläinten voivan huonosti, mikä ei kuitenkan todellisuudessa pidä paikkaansa. Hyvinvoiva eläin tuottaa myös hyvin. Itse en voi hyväksyä sitä, että luvatta mennään toisten rakennuksiin. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#214 Re: Re: Rauhaa2011-02-02 17:18:30"Suomessahan on keskimäärin pieniä karjatiloja, keskilehmäluku muistaakseni vähän yli 30, kun taas Kaliforniassa pienimmätkin karjat ovat 10.000 lehmän karjoja. "
Pikkusen lioottelua. Suomessa maitotilojen karjakoko on juuri sen 30 tai himpun alle. Kaliforniassa voi olla jokunen 10000 lehmän tila, mutta keskikarjakoko on varmaan jotain 200 lehmän korvilla.Sellaisellakin tilalla tai yhtymällä jolla on 10 000 tuhatta lehmää niin niitä navetoita on kymmenkunta eli yhdessä navetassa ei suinkaan ole 10000 lehmää ja vielä se navettakin on osastoitu niin että ovat pienemmissä rymissä. Totta on että Suomen touhu on Amerikan malliin verrattuna pelkkää harrastelua ja siltä tämä välillä tuntuukin. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45195 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1702 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1453 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
712 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
268 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
181 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
132 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025