Helsingin joukkoliikenteen heikentäminen
Peace |
/ #244 Re:28.02.2013 12:47Älähän nyt. Itse en usko enää paljon pyöräileväni, mutta ajattelen, että kun kaupunkia rempataan se tehdään pitkällä sihdillä ja uusia sukupolvia ajatellen. Niinhän Töölön leveät kadutkin aikoinaan rakennettiin ennen autojen aikaa ja aika kauan ne ovat autoliikenteen kasvun sallineet, mutta nyt on suunnan muututtava. Miksei Meclulle voida remontissa jättää vain yhtä autokaistaa, niinkuin on ehdotettu. Sopivin valo- ym. järjestelyin se riittäisi nykyiselle liikenteelle muulloin kuin ruuhkahuippuina, joita ei kumminkaan voi estää. Se pakottaisi miettimään, miten tunkua Meclulle vähennetään, sillä sen asian eteen joudutaan kuitenkin pian kaikkien pääväylien kohdalla. Helsingin seudun väkimäärä jatkaa kasvuaan ja samalla autojen pyrky keskustaan. Kun olisi vain yksi autokaista niin pyöräilylle ja pysäköinnille jäisi tilaa, eikä sitä tarvitsisi ottaa jalankulkijoilta. Asukaspysäköinnin siirtämistä etäälle maanalaisiin halleihin voidaan perustella vaikka millä, mutta loppuviimeksi se merkitsee, että keskustassa asuvien autonkäyttöä hankaloitetaan, jotta muualta keskustaan tulevien autonkäyttö helpottuisi. Joka ainoa muutos suunnitelmassa rankaisee vain ja ainoastaan Meclun asukkaita, paitsi ne pyöräkaistat. Niistä voi olla iloa joillekin Meclun asukkaillekin eikä vain sille "suuremmalle kokonaisuudelle" niinkuin ratikkapysäkin poistosta ja älyttömästä bussilinjasta.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1109 Luotu: 25.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
235 Luotu: 09.08.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
960 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21151 Luotu: 20.03.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
406 Luotu: 21.07.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
175 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
163 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
177 Luotu: 22.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
261 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11099 Luotu: 09.06.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
765 Luotu: 17.03.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3128 Luotu: 09.03.2022
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
957 Luotu: 17.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025