Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
J. Buska Vieras |
/ #951 Re: Re: #94311.04.2011 23:25#947: Matti Suopajärvi - Re: #943 "On sitten eri juttu se voiko enää hoitotasolla toimia lääkintävahtimestarin tai lähihoitajan tutkinnon perusteella jos on aiemmin toiminut hoitotasolla. Asetus ei tuohon ota kantaa. Kun en osaa varmuudella vastata, en sitä tee. En tiedä onko tuosta aluehallintoviranomaisen tai lääninlääkäreiden tai VALVIRA:n virallista kannanottoa yksittäistapauksen pohjalta. Luulen että Juha vois tietää ton..."
11 §. Voimaantulo ja siirtymäsäännökset "Tavoitteena on, että tulevaisuudessa viimeistään siirtymäkauden jälkeen ensihoitopalvelussa toimivilta edellytetään alalle suuntautuvaa koulutusta. Siirtymäsäännöksillä turvataan ensihoitohenkilöstön riittävyys siirtymäkauden aikana. Ensihoitopalvelussa ammattimaisesti työskentelevällä henkilöstöllä on vaihteleva koulutustausta ja kaikki ensihoitopalvelussa nykyisin työskentelevät henkilöt eivät täytä tässä asetuksessa säädettyjä kelpoisuusvaatimuksia. Asetuksen 8 §:n 2 momentissa säädettyjä vaatimuksia ensihoitoyksiköiden miehityksestä ja pätevyysvaatimuksista sovelletaan viimeistään vuoden 2014 alusta." (http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42730&name=DLFE-15436.pdf) Tässä ei mielestäni ole mitään tulkinnanvaraisuutta...
"Sen estämättä, mitä 8 §:n 2 momentin 3 kohdassa ja 10 §:n 2 momentissa säädetään, henkilöt jotka asetuksen voimaan tullessa ovat terveydenhuollon ammattihenkilöitä ja joilla on riittävä ensihoidon osaaminen ja tehtävän edellyttämä kokemus ja jotka toimivat asetuksen voimaan tullessa hoitotason ensihoidon tai kenttäjohtajan tehtävissä, voivat toimia hoitotason ensihoidon tai kenttäjohtajan tehtävissä. Tämä turvaisi pitkää alalla toimineiden, käytännön työssä ja erilaisilla lisäkoulutuksilla ammatin oppineiden henkiöiden mahdollisuuden jatkaa tehtävissään." (http://www.stm.fi/c/document_library/get_file?folderId=42730&name=DLFE-15436.pdf)
Tässä on mielestäni hieman tulkinnanvaraisuutta ja minulla on vahva epäilys siitä mihin tällä 11 §:n kohdalla on pyritty... Vaatii hieman lisäselvittelyä... Henkilökohtaisesti olen varsin tyytyväinen, jopa positiivisesti yllättynyt toukokuussa voimaan tulevan uuden lainsäädännön sisällöstä ensihoitopalvelun ohjaukseen. Kunpa vielä näkisi sen päivän kun varallaolovalmius poistuu totaalisesti ensihoitopalvelusta ja saataisiin lisäksi kitkettyä pois vahvasti "kansan kielessä" vallitsevat termit "sairaankuljetus ja ambulanssikuski"... ;-) Nimimerkki "Ammattilainen minäkin" pohti: "Entäs uuden asetuksen mukainen SHP:n oman toiminnan järjestämisen edellytykset?" Mitä tulee ensihoitopalvelun tuottajatahoihin nyt ja tulevaisuudessa niin ei liene epäselvyyttä siinä, etteikö toiminnan ohjaus ja valvonta olisi toimivinta silloin kun sekä palvelun tuottaja- että valvontataho edustavat samaa organisaatiota. Mitä useamman "johtajan" ja organisaation kautta toimintaa tuotetaan sitä todennäköisempää on laadulliset ongelmat. Ensihoitopalvelun ohjauksessa ja valvonnassa on vallinnut monilla alueilla tähän asti jopa täydellinen epäjärjestys, niin terveyskeskus- kuin sairaanhoitopiiritasollakin. Osasyynä tähän lienee aikaresurssien puute, mutta varmasti ongelmaa on edistänyt myös osaamattomuus ja kokemattomuuskin. Asetuksella ensihoitopalvelusta pyritään korjaamaan myös tämä keskeinen ongelma: 9 §. Johtamisjärjestelmä "Pykälän 1 momentin mukaan sairaanhoitopiirissä tulee olla ensihoitopalvelusta vastaava lääkäri. Ensihoitopalvelusta vastaavan lääkärin tehtäviin kuuluu vastata ensihoitopalvelun kokonaisvaltaisesta suunnittelusta, ohjauksesta ja toiminnan asianmukaisuuden valvonnasta sisäisenä valvontana. Sairaanhoitopiirin ensihoitopalvelusta vastaavan lääkärin tehtävän hoitaminen edellyttää laaja-alaista ensihoitopalvelun osaamista ja kokemusta ja riittäviä ajallisia resursseja. Tehtäväkentän laajuus sairaanhoitopiiritasolla edellyttää käytännössä päätoimista työpanosta. Lääkärillä tulee olla soveltuva lääketieteen erikoisalan koulutus sekä hyvä perehtyneisyys ensihoitolääketieteeseen ja kokemusta ensihoitopalvelun toiminnasta." (http://www.epensihoito.net/attachments/article/130/stm_ensihoito_6_4_2011_asetuksen_perustelut.pdf)
Tärkeää on ymmärtää, että nyt ja tulevaisuudessa ensihoitopalvelusta vastaava lääkäri on se taho joka määrittelee lain puitteissa suuntaviivat palvelun sisällölle. Ensihoitopalvelun vastuulääkäri määrittelee kuka henkilöstöstä toimii milläkin tasolla ja millaisia ensihoitotyön ohjeistuksia noudatetaan. Epäselvyyksiä tästä ensihoitopalvelun vastuulääkärin ohjaavasta ja valvovasta roolista on ilmeisesti ollut joidenkin palvelua tuottavien organisaatioiden johdossa, joissa on lääketieteellisen koulutuksen edustusta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51197 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1095 Luotu: 25.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11088 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
254 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3112 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
193 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21122 Luotu: 20.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025