Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Matti Suopajärvi Vieras |
/ #956 Re : 954 Ammattilainen minäkin12.04.2011 15:07Arvelinkin että hait aiemmilla teksteilläsi tuota että pääset sanomaan "SPR 10 hoitotasoista olisi muuttunut siis 0ksi parin vuoden kuluessa?" Porukan tietäen uskon että moni olisi käynyt päivittämänsä koulutuksiaan tarvittavilta osin. Tekstistäsi paistaa läpi vankkumaton usko koulutuksen kaikkivoipaisuuteen. Tyypillistä. Ei siinä mitään. Kuten tiennet, ensihoitaja AMK on hyvä koulu - ehkäpä paras alalle oppimaan valmentava. Unohdat, jäävinä - luulen, kuitenkin sen asian toisen puolen. Vai etkö vielä edes näe sitä? Sen mitä täällä moneen kertaan - jo ihan alusta alkaen on painotettu. Kokemuksen. Sen, että paraskin koulu antaa vain valmiudet päästä hankkimaan kokemusta ja kehittymään työolosuhteissa. Tuon myöntävät kaikki ensihoitoalalla toimineet lääkärit, asetuskin korostaa sitä kenttäjohtajan osalta. Olen kuullut korkean alaa valvovan viranomaisen sanoneen että vaikka tuota ei ole VALVIRA:n yksityispuolen ohjeisiin kirjattukaan niin tokihan vaativissa paikoissa kuten sydäntehoilla ym. asia tiedostetaan eikä vähäisellä kokemuksella omaavia laiteta vaativimpiin paikkoihin. Niinpä niin... Olen huomannut - enkä ainoana - ja anteeksi nyt vain jos nyt taas olen mielestäsi epäkollegiaalinen ja halveksuva, sen että ensihoitaja amk-porukasta aika moni uskoo koulusta tultuaan omaavansa lähes epäinhimilliset kyvyt ja taidot ja omaa äärettömän luottamuksen omaan kaikkivoipaisuuteensa. Parissa vuodessa tuo yleensä tasoittuu. Vaikka tämä on toistoa, en voi olla mainitsematta että näen kyllä vähintäinkin teoriaopiskelun veroiseksi opiksi käytännössä hankitun kokemuksen. Ja tuo kokemus täytyy hankkia ensin perustasolla, sen jälkeen hoitotasolla, lopulta itsenäisesti hoitotason hoitajana toimimisen. Eli vanha jo usein mainittu kisälli-oppipoika-metodi. "Sekunnin murto-osassa vielä ehtien punnita potilaan kannalta parhaiten soveltuvaa hoitolinjaa" juttujen hallinta silkan teoriaopiskelun ja lyhyiden kouluaikaisten harjoittelujaksojen pohjalta ei minusta ole riittävä. Väitän. Katson että tuon omaksuminen vaatii pikkuisen käytännön työtäkin ja satojen ja satojen potilastapausten näkemistä ja kokemista. Ensihoidon kenttätyössä joutuu oikomaan ja lipsumaan annetuista hoitoprotokollista jonkin toisen vielä olennaisemman seikan vuoksi. Ratkaisut ovat jokapäiväisiä. Ilman laajaa käytännön kokemuspohjaa luova protokollakohtien yli hyppiminen ei ole helppoa, luotettavaa eikä välttämättä johda positiiviseen lopputulokseen. Kannattaa, ihan ilman sarvia ja hampaita, epäkollegiaalisuudesta ja halveksunnasta syyttämisestä nyt puhumattakaan, lukea noi Bennerin määritelmät ja miettiä millä tasolla a) On itse. b) Millä tasolla tulisi olla, perustason hoitajan, hoitotason hoitajan, kenttäjohtajan? Minusta jo noviisi voi aloittaa toimiessaan ohjauksessa.... BENNER (1984) ”From novice to expert” m
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51196 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1095 Luotu: 25.07.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11088 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
345 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
723 Luotu: 26.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
254 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3112 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
193 Luotu: 09.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21122 Luotu: 20.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
952 Luotu: 17.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
278 Luotu: 10.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
224 Luotu: 23.06.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
105 Luotu: 02.07.2025