IRC-gallerian ikärajan nostaminen

Evi Virtanen
Pirkkala

/ #20 hep.

01.03.2008 00:39

Irc-galleriahan perustettiin alunperin irkkaavien ihmisten kuvagalleriaksi.
Eli kaikkihan tietävät mikä IRC on? Internet Relay Chat, jota käytetään erillaisten ohjelmien kautta tunnetaan myös nimeltä clientit. (irssi, mIrc..)

Minusta oli loistava veto IRC-gallerialta kun irkkaajaksi tunnistautuminen tuli, ja olisin kannattanut, että tätä olisi jatkettu niinkin pitkälle että galleriasta olisi myös tietyn aikavälin jälkeen poistunut kaikki ei-irkkaavat alias "galleriairkkaajat". Noh, he saivat jäädä ja he saivat yhteisönsä.

Sosiaaliturvatunnusten ottaminen käyttöön olisi sinäänsä järkevä, mutta mitäs nyt vanhemmat sanoisi kun tytär 12v tulee kysymään "äiti, mikä on minun sotun loppuosa" "no mihin sinä sitä tarvit" "No että voin laittaa kuvia minusta nettiin"
Sisältyisikö tähän jotain turvariskejä? Koska ihan vasta onnistuttiin myös irc-galleriasta saamaan tunnusten salasanojakin selville.

Muistan kun itse rekisteröidyin itse IRC-galleriaan, vaatimuksena oli luotettava sähköpostiosoite esim. jippii/hotmail/iobox ei kelvanneet, koska tilin pystyi luomaan kenen nimelle tahansa kuka vaan, eli koulujen ja palveluntarjoajien maksulliset sähköpostiosoitteet kelpasivat.
Se oli minusta ihan järkevä ja kohtuullinen vaikka sillä vasta häädettiin nuorimmat ja peeloimmat.

Yhdellä sivustolla, jolla myös joskus oleilin vaadittiin puhelinnumeron kertominen, prepaid ei antanut lupaa rekisteröityä. Katsoin tämänkin aivan asialliseksi toiminnaksi, tekstari henkilöllisyyden todistukseksi ei kirpaissut.

Mutta vielä en varmaan vastannut kysymykseen, paljon tuossa yllä nyt on diipadaipaa et "no määki tunnen yhen joka ei oo vielä 12" hitsi, niille nyt ei vaan voi mitään. Käsittääkseni kenenkään täysjärkisen aika ja hermot ei riitä melkein 500 000 ihmisen kaitsemiseen. Ikärajaa voi toki nostaa, eriasia toimiiko se ja miten se toteutettaisiin. Sallisiko se tällä hetkellä galleriassa olevat alle 15 vuotiaat vai poistaisiko se nekin.

(Ja vielä kun asiaa kääntelee, IRC-galleriakin näyttäisi olevan tavallaan yritys ja alle 15 vuotiaita siellä on yli 67 000 jotka maksavat vippejä äitejen rahoilla. Miksi laittaa tämmöinen ikäraja touhu, miinusta tulisi heille)

Noh, nyt on ainakin suoritettu yön pakollinen avautuminen ilman suoraa vastausta kysymykseen mut nostakaa ikärajaa vaan, minuun se ei enään vaikuta kuitenkaan ;)