IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
vastaus on Canada |
/ #681 Re: Veijo näki mitä vapon renki teki23.06.2011 22:52Niinpä Ranex. Kuvitellaan mielessämme vastaus kysymykseen: Miten Vapo olisi Pohjois-Karjalassa, Linnunsuolla toiminut jollei sen sikailuja oltaisi huomattu ulkopuolisten taholta? Olisiko vapaaehtoisesti ryhtynyt tuumasta kahteen ja sulkenut Jukajokeen kurat uittavan turvekentän? Täytyisi kyllä olla täydellinen höyrypää, jos kehtaisi väittää, että ilman muuta Vapo olisi "kantanut vastuunsa ja pistänyt hommalle stopin". Tällä kertaa oli pakko, kun Veijo huomasi ja ilmoitti v-omaisille. Kuraliemi valuu ojiin ja jokiin tälläkin hetkellä kymmeniltä, kenties sadoilta turvekentiltä (sataa nääs), mutta kukaan viranomaisista ei käy tutkimassa; totuuden kuitenkin näkee turvekaivokselta virtaavasta liemestä. Pinta siis valuu pintavalutuskentiltä, kun sataa. Sitä pintavalutus tarkoittaa, mutta se on toki lupaehtojen mukaista "parasta käytössä olevaa vesiensuojelutekniikkaa" turvekaivajien autiomailla. Urakoitsijahan suolla turvetta puskee yötä päivää ja tekee myös työnsä "omavalvonnan" (hauska bluffaustermi sinänsä). Urakkavauhdilla tehty "omavalvontahan" on sitä, että kaikki mutkat lupaehdoissa oikaistaan ja valvonta kohdistuu vain siihen, ettei kukaan rikkomuksia pääsisi huomaamaan. No, joskus lipsuu ja napsahtaa nalkkiin. Valvovien viranomaisten puolesta esitän melko vilpittömän pahoitteluni, että joutuivat tuhrimaan nappaskenkänsä turvekuraan oltuaan pakotettuja tekemään syynäyksen Linnunsuolle. Voi harmi, että pitikin sattua. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44760 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10584 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1622 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
700 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
679 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20834 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025