Adressi Suomen pelimonopolin toimintaa vastaan
Vieras |
/ #153 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:14.07.2011 14:00#150: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kuten ole jo aikaisemmin todennut, niin kyse ei ole jostain hiuksien halkomisella mahdollisesti saatavasta erosta, että joku on vähän parempi. Kaipasit kongretiaa. Sitä yritin tarjota yhdellä esimerkillä. Valvonta mekanismit vaihtelee, eikä kukaan ole väittänyt niitä täydellisiksi. Oleellista on se, ettei suomalaiset peliyhtiöy tai järjestelmät ainakaan riittävän oleellisesti eroa ulkomaisista saiteista, että voidaan suomalaisia pelaajia( ja periaatteessahan tämä kohdistuu kaikkiin suomalaisiiin ) alkaa kohdella kuin suurrikollisia. Millään mittareilla mitattuna kyse ei ole niin suurista eroista, että se oikeuttaa politikkoja tekemään tavallisen palkansaajan puolesta päätöksiä, miten tai mihin hän rahansa käyttää. Suunniteilla on menetelmät, missä rahanpesun, lapsipornoon tai laittomaan kopioinin vastaiset toimet jäävät vähäisemmiksi. Näin poikkeuksellisella tavalla hyökätään 100 000 - 250 000 suomalaista aikuisharrastajaa kohtaan, vaikka on tiedossa, että monopoli ei välttämättä ole EU-lainsäädännön mukainen ja vielä varmemmin sen vastaista on estää käyttämästä vapaasti EU:ssa toimivien yritysten palveluja. En yhtään epäile mainitsemisia tutkimuksia riippuvuusmittareista. Ihminen tulee enemmän tai vähemmän riippuvaiseksi lähes mistä tahansa. On kyse mistä harrastuksesta tai tekemisestä tahansa, niin tietynlainen riippuvuus syntyy. Se milloin ylitetään sitten selkeästi ongelmarajat on sitten eri asia. Samoin aina on harrastajaryhmissä niitä, joilla harrastus menee liiallisuuksiin. Enpä itse olisi tuota sopupeliä tähän keskusteluun sotkenut, mutta kun se nyt esiin tuli, niin mainitaanpa nyt sitten jotain siitäkin. Valitettavasti siitä on sen verran kauan, eikä sitä niin tarkkaan tullut seurattua, niin yksityiskohtia on vähän päässyt unohtumaan. Eräs kärkijoukkueista oli matkalla vierasotteluun. Joukkue pysähtyi niin usein, matkan varrella lyömään vetoa itseänsä vastaan vaikka vastus kuului sarjan häntäpäähän, että minullekin tuli useita yhteyden ottoja, mene ja lyö vetoa. Kohdetta ei , ainakaan kovin nopeasti suljettu. Olikin sitten huvittavaa seurata tuota prosessia, kun tätä kyseistä joukkuetta kohtaan ei löytynyt minkään laista näyttöä. Ihan mielenkiintoisia huhuja liikkui jo paljon aikaisemmin että näin tulee käymään.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50565 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
999 Luotu: 25.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
912 Luotu: 17.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
721 Luotu: 26.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11046 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
305 Luotu: 29.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
245 Luotu: 21.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
228 Luotu: 10.08.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3103 Luotu: 09.03.2022
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
206 Luotu: 29.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
377 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
184 Luotu: 16.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
149 Luotu: 03.08.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1912 Luotu: 12.06.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
137 Luotu: 22.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
276 Luotu: 07.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
357 Luotu: 01.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
186 Luotu: 10.07.2025