IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kari Niiva |
/ #822 Re: Re: Re: Re:09.09.2011 10:30#809: J. Mähönen - Re: Re: Re: No niin, eiköhän päästetä J. Mähönen ja muut "odottajat" jännityksestä ja kerrompa tässä vähän oikeita tietoja. Lähteenä on Pien-Saimaan kunnostuksen esiselvityshanke PISA ja siihen tehty Läntisen Pien-Saimaan ojavesitutkimus vuonna 2009. Tutkittavana on ollut 33 kappaletta ojia, joiden vastaanottavana vesistönä on ollut Läntinen Pien-Saimaa. Mielenkiintoinen ja paljon parannuspaikkoja osoittava tutkimus. Mutta sitten niistä tuloksista otantana: Seuraavat prosenttiluvut voi laskea tutkimuksessa olevasta Taulukko 2. Ojavesien vuosikuormitus läntisellä Pien-Saimaalla. OJA 9, Mustaoja tutkimuksen kokonaismäärästä typpeä 6,43 % ja fosforia 6,50 % OJA 22, Halilanoja tutkimuksen kokonaismäärästä typpeä 16,31 % ja fosforia 14,79 % Selvyyden vuoksi kerrottakoon (asian voi toki tarkistaa kartoista), että Mustaoja johtaa järveen Kiihansuon turvetuotantoalueen kuivatusvedet. Halilanoja johtaa järveen Suursuon turvetuotantoalueen kuivatusvedet. Suursuo on toiminut tuotantoalueena yli kolmekymmentä vuotta ja Kiihansuo yli kymmenen vuotta. Yhteenlaskien nuo ojat ovat työntäneet ravinnetta kokonaismäärästä järveen typpeä 22,74 % ja fosforia 21,29 % ! Nyt alueella valtavasti ihmetellään, että mikä on aiheuttanut viime vuosikymmenien romahdusmaisen veden laadun heikkenemisen ja runsaan rehevöitymisen. Ja ei muuta kuin vedetäänpäs nyt siellä henkseleitä tiukemmalle. Ennen "juu mutta" -kommentteja totean, että huomattavaa parantamista on tehtävä koko alueella ja monella sektorilla. Mutta korostan, että on aivan turha esitellä täälläkään sivustoilla 1 % strategia lukuja ns. tutkittuna tietona. Tai että kun luvut esitetään suhteutettuna koko maan kokonaispäästöihin, niin minusta kaikkien pitäisi jo säikähtää, että kuinka valtavia ne ovatkaan paikallistasolla vastaanottavissa vesistöissä. Tuotanto jatkukoon ja energia hyödynnettäköön mikäli se on vähänkin kannattavaa sen jälkeen, kun todelliset luvut päästöjen suhteen on saatu näille totena esitetyille strategia tavoitteille, ja nimenomaan paikallistason päästöihin verrattuna! Kiintoaine päästöt ovatkin sitten vielä ihan oma lukunsa, ihan vaan "sivutuotteena". Nyt vallitseva tutotantomenetelmien säästö tulee kyllä korkojen kera maksuun tavalla tai toisella. Tosin energiayhtiöllä ei ole ongelmaa, meillä muilla on. ETTÄ ON NE PÄÄSTÖT IHAN HIRVITTÄVIÄ !
|
|
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
724 Luotu: 16.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
963 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
378 Luotu: 22.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
709 Luotu: 21.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
613 Luotu: 13.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
177 Luotu: 25.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
390 Luotu: 11.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
555 Luotu: 17.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
854 Luotu: 01.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
595 Luotu: 04.05.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
768 Luotu: 18.05.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
487 Luotu: 20.03.2025
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1617 Luotu: 23.09.2023
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
658 Luotu: 07.02.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
115 Luotu: 19.05.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
120 Luotu: 22.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1918 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20663 Luotu: 20.03.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11316 Luotu: 13.12.2020
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
428 Luotu: 17.02.2025