Valitus koskien T 9 Taasjärvi IV:n asemakaavaa
MarjaanaJ |
/ #4 Re: Re18.09.2015 10:06Ystävällisesti huomautamme, ettemme vastusta alueen kasvua ja kehitystä. Peräänkuulutamme järkevää rakentamista ja aiemmin erilaisissa selvityksissä säilyttämisen arvoisiksi luonnehdittujen alueiden säilyttämistä niiden luonto-arvojen vuoksi. Grundträsket on tällainen alue. Vetoamme kuntaa kartoittamaan vaihtoehtoisia alueita, olivatpa ne lähellä tai muualla. Kunhan eivät suojelemisen alaisiksi suositelluilla alueilla. Monet ovat oppineet Sipoon luonnon merkityksestä ja ainutlaatuisuudesta vasta tänne muutettuaan. Moni on muualta tullut, eikä ole ollut vaikuttamassa asioihin aikaisemmin. Vaikuttaminen aikaisemmin ei näin ole ollut mahdollista, eikä tuntemus alueesta riittävää. Samalla olemme rakennusprosessien myötä joutuneet kantapään kautta oppimaan myös oman rakentamisen vaikutuksista alueella. Oirehtiva Taasjärvi on ollut yhteinen huoli meille monille. Henki alueella ei vastusta rakentamista, olemmehan monet itsekin tänne rakentaneet, mutta ihmiset ovat omien rakennusprojektiensa ja Sipoon ympäristöistä oppimisen myötä tietoisempia, valveutuneempia ja ympäristöään arvostavampia. Karttunein kokemuksin halutaan edistää kestävää kehitystä ja järjevää rakentamista alueella. Addressia laadittaessa keskustelua käytiin Facebookin Taasjärviryhmässä. Tässä ryhmässä on tuotu esiin, että erilaisia asumismuotoja tarvitaan, mutta että rivi- ja pienkerrostaloalueiden laajuus ja niiden tarvitsemat parkkialueet eivät ole laajoina keskittyminä maltillisesti toteutettuja. Toteutus esimerkiksi aiemmin Tasbyntiellä alueella I on ollut maltillisempaa, hajautetunpaa ja maisemaan sopivaa. Ympäristöä koskevat huolenaiheet ovat lisäksi yhteinen asia meille kaikille, asuimmepa omakotitalossa, rivitalossa tai kerrostalossa. Monethan meistä ovat vieläpä rivi- ja kerrostaloista uusiin koteihin siirtyneitä. Facebook-keskusteluissa on tuotu esiin hyviä näkökulmia ja niitä on pyritty esittämään kooten tässä addressissa. Asiat on kuitenkin pakko tiivistää, ja kuntaa varten esitettävä mahdollisimman kompaktissa muodossa. Sanotaan tässä yhteydessä kuitenkin, että eri asumismuotoja väheksyvää kantaa ei ole ryhmässä esitetty. Summa summarum, tässä peräänkuulutetaan tärkeimpien, ympäristöarvoiltaan useassa aineistossa nimettyjen alueiden säästämistä ja kestävää kehitystä tukevia rakennustoimia. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44583 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1561 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1416 Luotu: 16.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10550 Luotu: 09.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
172 Luotu: 18.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
800 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
676 Luotu: 12.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
147 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
77 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
114 Luotu: 18.06.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
64 Luotu: 12.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
711 Luotu: 04.05.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
29 Luotu: 24.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20829 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
128 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
672 Luotu: 06.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
181 Luotu: 06.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1716 Luotu: 01.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
12672 Luotu: 25.08.2023