Ota kantaa kannabikseen!
laillistamisen puolesta |
/ #36 Re: Re: Re: Re: Yksi vainotuista...20.08.2012 14:52#33: FordPrefect - Re: Re: Re: Yksi vainotuista... "Minä en halua maksaa veroillani viisitoista vuotta "rentotumista" harrastaneiden tissuttelijoiden kesän jälkeisiä katkaisuhoitoja enkä maksatulehdusten hoitamisia. Itsensä muodottomaksi lihottaneiden tules -vaivat ja diabetekset jääkööt hoitamatta yhteiskunnan varoilla. "Kotipuutarhurit" kärsikööt masennukset ja skitsofreniat omalla rahallaan. Xtremeurheilijat voivat maksaa sellaiset xtreme vakuutusmaksut, että epäonnistuneiden base-hyppyjen jälkeisen loppuelämän kustannusten maksaminen on pois ihmisiltä, jotka, ehkä ihan peräti tosissaan, yrittävät elää elämänsä aiheuttamatta enempää haittaa itselleen tai toisille kuin elämästä väistämättä aiheutuu." Ja minä en halua maksaa verorahoissani niitä kaikkia kuolemia, vammautumisia ja tapaturmia, joita AUTOILU aiheuttaa. En myöskään autoilun aiheuttamia välillisiä kuolemia. Autoilu ei ole mitenkään välttämätöntä, vaikka se onkin laillista. Mielestäni autoilusta voisi tehdä saman tien laitonta. Kannabiksen laillistamisen vastustajat eivät selvästikään tunne historiaa sitä vertaa, että tietäisivät miten nykypolitiikkaan ollaan päädytty. Jos tuntisivat, niin kääntäisivät kelkkansa nopeasti laillistamisen ja esimerkiksi valvotun jakelun kannattajiksi. On jännää, että vastustajat kuvaavat kannibiksen polttelijoita muumilaaksovertauksin, kun esimerkiksi muaalla Euroopassa, muun muassa Ranskassa, noin puolet 15-16 vuotiaista on ainakin kerran kokeillut kannabista. Silti heistä kasvaa ihan normaaleja aikuisia, miksiköhän asia on näin? Mutta kun vastustajat kylpevät "kunnon kansalaisen" syndroomassaan, on vaikea nähdä oman paremmuutensa ulkopuolelle ja yhteiskunnan todelliset mätäpaiseet.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3835 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
428 Luotu: 04.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1472 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1848 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
440 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
148 Luotu: 29.04.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
387 Luotu: 17.02.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1551 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20474 Luotu: 20.03.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
92 Luotu: 07.05.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1871 Luotu: 09.05.2022
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
560 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11351 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
689 Luotu: 13.03.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
503 Luotu: 09.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
600 Luotu: 01.03.2023
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
29 Luotu: 08.05.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2512 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1860 Luotu: 10.04.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68606 Luotu: 15.02.2024