Eroa, maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttila
Kommentoitu viesti
Sari Kivijärvi Vieras |
#72 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senkö takia29.03.2011 23:48#71: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senkö takia Turkistarhausvideoissa ihan näkyy kun ketut jyrsivät toisensa korviaan lisää. Jos samassa häkissä on monta kettua, suurimmalta osalta toinen on jyrsinyt korvan tai hännän irti, irronnutta ruumiinosaa ei näy missään, se on siis syöty. Ihan kuin joillain näkyisi aivot ja parilta erittäin nuorelta ketulta puuttuu jalkojakin. Tämä on sitä todellisuutta. Et vieläkään vastannut kysymykseeni siitä mitä mieltä olet siitä, että koiraa ei saa pitää häkissä ikänsä ja kettua saa. Ei sillä tosin ole väliäkään, sillä aloit kuvailemaan sinun mielestäsi sopivaa häkkiä koiralle, niinpä en aio enään jatkaa keskustelua kanssasi. Joko et pysty myöntämään, että se on kaksinaismoralistista ja väärin tai sitten sinua ei kiinnosta(joka on vielä pahempi). Toivottavasti sentään jatkat vanhuksien auttamista, jos tuo ei ollut säälittävä valhe, moimoi. |
Vastaukset
Vieras |
#73 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senkö takia2011-03-30 06:33:05#72: Sari Kivijärvi - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Senkö takia Ilmeisesti et liiku muualla kuin jossain kerrostalo- tai rivitaloalueella. Jos menet vähän kauemmas, näet varmaan koirien häkkejä. Katsopa, niin näet niiden myyntihintoja tai voihan sellaisen itsekin rakentaa. Koirat saavat viettää suurimman osan ajastaan ulkona ja onhan kesälläkin koiralle mukavampaa olla ulkona kuin kuumassa asuinhuoneessa. Häkissä koira voi seurata ympärilleen jatkuvasti ja sillä on siten monenlaista virikettä. Sisätiloissa asuessaan koira joutuu olemaan suurimman ajan yksikseen ja senkin ajan nukkumalla. Eihän sellainen ole mielekästä koirallle. Et kertonut, kuinka palöjon sairaiden eläinten joukossa oli terveitä. Oliko niitä kymmenittäin vai sadoittain. Myös suuren vanhustenjoukon määrästä voimme kuvata sokeita, liikkumattomia ja mustelmilla olevia vanhuksia. Sen tiedän, että suuressa eläinmäärässä on aina sairaita joukossa, mutta kuten tuossa norjalaisessakin jutussa DNA-testi osoitti, ettei kyseisiä sairaita eläimiä olisi pitänyt olla kuvatulla tilalla. Luotan ehdottomasti DNA-testeihin. Et myöskään ole vastannut, pitäisitkö yksiössäsi pari kanaa IRRALLAAN, jotta saisit kananmunia. Haittaisiko se sinua, jos ne sitten nokkisivat ja sotkisivat yksiösi. Olen mielenkiinnolla odottanut vastaustasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45455 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1729 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
242 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
209 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
199 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20857 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
161 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
138 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
119 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025