Aidon Hietasaaren puolesta
Kommentoitu viesti
asukas |
#43 Re: Re: Re: Re: Re: Voi teitä romantikkoja05.08.2011 13:16#40: Toppilansaarelainen - Re: Re: Re: Re: Voi teitä romantikkoja > Liikenteen määrää tulee kolminkertaistumaan nykyisestä (3000 autoa/vrk) Tietääkseni viimeisimmässä kaupungin liikennelaskennassa on Hietasaarentien sillalla mitattu noin 7000 ylitystä/vrk (kesällä), mikä on aika paljon enemmän kuin mitä sille on alun perin suunniteltu. Uusi silta on suunnitelmien mukaan tarkoitettu 2000 autoa /vrk asukkaiden liikenteelle eli muuhun kaavoitukseen täysin sopimaton huvipuisto räjäyttäisi liikennemäärät sielläkin. Fakta on että tieverkon kapasiteetti on jo nykyisinkin reilusti ylitetty.
|
Vastaukset
myös asukas |
#44 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Voi teitä romantikkoja2011-08-06 11:11:22#43: asukas - Re: Re: Re: Re: Re: Voi teitä romantikkoja Kiitos uusimmista liikennemäärien mittaustiedoista, joita tuskin saisimme kaupungin virkamiehiltä. Jokapäiväisiä, lähistön asukkaiden elämään suoraan vaikuttavia ongelmia tulevat siis olemaan lisääntyvä liikenne ja huvipuiston tuottama jatkuva melu (4 kk/vuosi ja 12 h/vrk) . Yrittäjän mukaan laitteiden vaunut voisivat olla `kalevalaisia, ei moderneja kärryjä` (Hesari 3.8.) eli käyttäisivätkö kärryt kirskuvissa nivelissään edes modernia voitelutekniikkaa? Melu leviää metsän yläpuolella kiitävistä vaunuista kauas ympäristöön. Toinen melunlähde tulee olemaan jatkuvasti pauhaava taustamusiikki. Mitä luontoon tulee, niin yrittäjän mukaan huvipuistoa ei voi viedä ympäristöön, joka ei ole viihtyisä. Ajatus on aika raflaava? Miten paljon huvipuiston ympärille pitää varata koskematonta luontoa? Ovatko toiminnan vaatimat laajat parkkialueet riittävän viihtyisiä huvipuiston menestyksen kannalta? Yleensä ihmiset reagoivat ympäristöönsä vaikuttaviin asioihin vasta kun asemakaava on vahvistettu ja rakentaminen on alkanut. Eli liian myöhään. Kun asiat on kaavassa vahvistettu, niin ne pyrkivät myös toteutumaan ennen pitkää. Asemakaavaluonnos tuotaneen asukkaiden nähtäväksi tänä syksynä, jotta rakentaminen voisi alkaa vuonna 2013. Onko meitä johdettu harhaan kun valitsimme asuinpaikaksemme Toppilasaaren?
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45205 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1702 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1453 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
269 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
227 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
193 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025