EI Tom of Finland -postimerkkiä Suomeen!
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1779 Re: Re: Islamilaisten ja kristittyjen yhteiskuntien oleellisin ero uskonnon osalta22.05.2014 12:22#1773: - Re: Islamilaisten ja kristittyjen yhteiskuntien oleellisin ero uskonnon osalta Tuo VT:n merkityksettömyyshöpinä tuntuu myös olevan yksi kiihkohihujen vakiovastauksista, joilla koitetaan kiemurrella irti raamatun väkivaltaisuuksista. Tässä kuitenki JÄLLEEN faktoja: 1. VT kertoo kristinuskon Jumalasta, hänen (silloisista) määräyksistään ym. Siis erittäin väkivaltaisesta jumalolennosta. 2. Jos kristityt todella haluavat tehdä pesäeron VT:hen, miksei sitä poisteta Raamatusta? Pelkkä UT riittäisi, mutta ai niin, se VT tarvitaan, koska muuten kristinuskon kokonaisuus jäisi vajaaksi eli kyllä ne VT:n väkivaltaisuudet ihan oleellisia on kristinuskollekin vaikkei niitä kaikkia enää tarvitsisikaan UT:n mukaan noudattaa. Joskus on kuitenkin tarvinnut, eli raamtun jumala on pohjimmiltaan tuomitseva ja väkivaltainen. 3. Silmitöntä väkivaltaa löytyy myös UT:sta. Mm. Jeesus sanoo, parempi repiä himoava silmä päästä irti kuin langeta, en tullut kumoamaan VT:n lakia, roomalaiskirjeessä homot kuolivat hirvittäviin tuskiin sodomassa ja gomorrassa ja saivat raamatun mukaan sen palkan joka saada kuuluikin, jeesuksen ristiinnaulitsemissatu on täynnä brutaalia väkivaltaa, minkä seurauksena esim. Filippiineillä aivopestyt kiihkokristityt kiduttavat itseään vielä nykyäänkin joka pääsiäinen matkimalla jeesusta eli antamalla naulita itsensä ristiin ym. sairasta... |
Vastaukset
Vieras |
#1785 Re: Re: Re: Islamilaisten ja kristittyjen yhteiskuntien oleellisin ero uskonnon osalta2014-05-22 12:34:30#1779: - Re: Re: Islamilaisten ja kristittyjen yhteiskuntien oleellisin ero uskonnon osalta Tuo VT:n merkityksettömyyshöpinä tuntuu myös olevan yksi kiihkohihujen vakiovastauksista, joilla koitetaan kiemurrella irti raamatun väkivaltaisuuksista. Tässä kuitenki JÄLLEEN faktoja: 1. VT kertoo kristinuskon Jumalasta, hänen (silloisista) määräyksistään ym. Siis erittäin väkivaltaisesta jumalolennosta. 2. Jos kristityt todella haluavat tehdä pesäeron VT:hen, miksei sitä poisteta Raamatusta? Pelkkä UT riittäisi, mutta ai niin, se VT tarvitaan, koska muuten kristinuskon kokonaisuus jäisi vajaaksi eli kyllä ne VT:n väkivaltaisuudet ihan oleellisia on kristinuskollekin vaikkei niitä kaikkia enää tarvitsisikaan UT:n mukaan noudattaa. Joskus on kuitenkin tarvinnut, eli raamtun jumala on pohjimmiltaan tuomitseva ja väkivaltainen. 3. Silmitöntä väkivaltaa löytyy myös UT:sta. Mm. Jeesus sanoo, parempi repiä himoava silmä päästä irti kuin langeta, en tullut kumoamaan VT:n lakia, roomalaiskirjeessä homot kuolivat hirvittäviin tuskiin sodomassa ja gomorrassa ja saivat raamatun mukaan sen palkan joka saada kuuluikin, jeesuksen ristiinnaulitsemissatu on täynnä brutaalia väkivaltaa, minkä seurauksena esim. filippiineillä aivopestyt kiihkokristityt kiduttavat itseään vielä nykyäänkin joka pääsiäinen matkimalla jeesusta eli antamalla naulita itsensä ristiin ym. sairasta..."
--------------
VT:n väkivaltaisuudet ovat juttu sinänsä. Ja henk. koht. ajattelen niiden olevan vahvasti väritettyjä. Asenteellisia. VT kertoo myös paljolti siitä miten ihmiset ymmärsivät ja näkivät Jumalan ja millaisen he olettivat hänen olevan. Esim. erittäin väkivaltainen psalmit-osio kertoo lähinnä siitä että kirjoittaja toivoisi Jumalan kostavan hänen vihamiehilleen jne. Kyse olimyös kulttuuriin kuuluvista värikkäistä ilmaisuista ja liioittelusta. Enkä olisi ihan satavarma jokaisen yksityiskohdan historiallisuudesta. VT:n voisi ehkä jättääkin omaksi kirjakseen, ellei se pohjustaisi merkittävällä tavalla Jeesuksen tuloa, ja muodostaisi tärkeää kokonaisuutta yhdessä UT:n kanssa. Ja profeettojen kirjassa Jumala tuomitsee kansansa viattoman veren vuodattamisesta. Jesajasta alkaen. Sen vuoksi pidän niistä, ne laittoivat ylimielisille ja verenhimoisille juutalaisille jäitä hattuun, opettivat armollisuuden periaatetta.
Kohtaan 3: Jeesuksen opetukset olivat hiuksia nostattavia, eivätkä ihmiset useinkaan ymmärtäneet niistä mitään. Nimenomaan fariseukset eivät ymmärtäneet. Älä sinä lue niitä kuten fariseus! Tuota silmän repimis kohtaa en kuitenkaan pitäisi esimerkkinä väkivallasta :) vaikka onkin aika radikaalia puhetta. Sodomassa taas oli kyse monenlaisesta irstailusta, joukkoraiskaamisesta ym. Tuskin monikaan homo hyväksyy mitään tekstissä esiin tulevia syntejä. Toivottavasti ei. Tekstin perusteella itse tosiaan sanoisin, että kaupunki sai ansionsa mukaan. Filippiinien tapaus on kieltämättä aika sairasta, mutta miten se Jeesukseen ja kristinuskoon liittyy?
Ja uudelleen, ota selvää mitä Jeesus tarkoitti sillä että ei ole tullut kumoamaan lakia. Tämä juuri sai fariseukset ymmälle. He nimittäin käsittivät lain noudattamisen juuri samalla tavalla kuin sinä. Että laki on jokaisen kirjaimen pilkuntarkkaa noudattamista, järki ja sydän unohtuen. Jeesus opetti mistä lain noudattamisessa on todella kyse. Hän vapautti kirjaimenpalvonnan orjuudesta ja sillä orjuuttamisesta. Kun kerran tunnet Raamattua noin hyvin (?) niin sanopa rikkoiko Jeesus itse lakia yhtään kertaa, evankeliumien mukaan? Tässä voit testata oletko todella fariseus. Kun Jeesus antoi mm. opetuslastensa katkoa tähkiä sapattina ja syödä pesemättömin käsin, rikkoiko hän lakia, vaikka sanoi tulleensa vahvistamaan sen.
Ja ihan oikeasti, keskustele asioista avoimesti. Nosta kissa pöydälle. Äläkä anna ymmärtää, että jokaisen kristityn pitäisi olla murhanhimoinen hullu.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43205 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10433 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
717 Luotu: 14.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1082 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
626 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
132 Luotu: 16.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
96 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
95 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
91 Luotu: 15.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
106 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
656 Luotu: 06.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
39 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
682 Luotu: 04.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2766 Luotu: 08.04.2024
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1708 Luotu: 01.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
52 Luotu: 09.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
57 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20802 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
170 Luotu: 30.05.2025