Adressi Sipilän hallituksen pakottavaa lainsäädäntöä vastaan
Kommentoitu viesti
Vieras |
#52609.09.2015 23:32Sen tähden,että viime yönä näin unta Urho Kaleva Kekkosesta,joka ei ollut mikään kiltti poika,mutta hän oli johtaja,joka piti omiensa puolta.Jos Suomessa oli hätätila päällä,ulko- tai sisäpoliittinen hän otti siitä vastuun,eikä ainakaan väittänyt,että Suomen ongelmat johtuvat työtätekevästä kansasta.Näin unessa kuinka Kekkonen päivittyi tähän päivään.Ja näin myös kuinka haän kutsui vuorineuvokset ja patruunat saunaan.Ensin he joivat saunakaljat,ja sitten siirryttiin syömään paistinperunoita.Kekkonen kysyi,miksi haluatte myydä suomalaisen teollisuuden ulkomaille.Hiljaisuus jatkui,ja Urkki jatkoi nyrkkiä pöytään lyöden:Kaikki millä te oltte rahanne tehneet on suomalaisen duunarin ansiota,myös niiden,jotka ovat rakentaneet tiet ja rautatiet teidän kuljettaa tavaroitanne maailmanmarkkinoille.Ja se on niiden ansiota,jotka ovat hoitaneet teidän työvoimanne terveyttä valtion piikkiin.Te olette olleet riippuvaisia tästä kansasta,ja nyt te viette kaiken ulkomaille,jotta jostain omistajista voisi tulla upporikkaita.Siinä vaiheessa Urkki löi nyrkin pöytään,mutta Ikean pöytä ei kestänyt moista iskua,ja tajusin että todellinen johtajuus olikin vain unta.Nythän nykyhallitus vain pissii ristiin,eikä pääministeriä ole olemassakaan.Itse asiassa(huono fraasi) aloin miettimään,että hallitus uskoo saavansa lisää työpaikkoja kosto-ohjelmallaan,mutta laskin,että jos julkisen sektorin lomaoikeus putoaa 8 päivää/vuosi,niin siitähän saa hyvän syyn vähentää työpaikkojen lukumäärää.Eli en tiedä tarkkaan,mutta jos helsingin kaupungilla on esim.30000 ihmistä töissä,ja kun sen kertoo 8;lla päivällä per vuosi,niin siitä on helppo laskea kuinka monta työläistä voi vähentää.Puhumattakaan kaupungin tarjoamista kesätyöpaikoista,jotka ovat olleet monen nuoren ensimmäinen kosketus työelämään.Tarinaa voisin jatkaa,mutta pahinta on se ,ettei Suomen poliitikoilla ole käytännössä mitään vastuuta mistään.Kohta kaikki Suomen tuotannontekijät on siirretty ulkomaille,ja ne joiden olisi pitänyt olla vastuussa ,syyttävät nyt työläistä,eläkeläistä,pienituloista joka repii itsestään mehut esim hoitamalla vanhuksia ja sairaita 24/7.Siinäpä on Sipilällä,ja muilla lällyillä miettimistä.Sipilän temppu antaa kotinsa pakolaisten käyttöön oli oksettavaa teatteria.Kai jokainen auttaisi hädässä olevaa lähimmäistä,jos olisi varaa ostella kartanoita.Vieläkin on Kekkosta ikävä,laittais noi elostelijapellet laskeen kilometritolppia,ja keskittymään oleelliseen.Voisin jatkaa tätä loputtomiin,mutta oma vika kun en aikanaan lähtenyt mukaan politiikkaan.Terveisiä täältä vallanpitäjien kantapään alta.Toivoo nälkärajalla oleva invalidieläkeläinen.Tein oman osani kunnes kaaduin saappaat jalassa.Älkää antako periksi. |
Vastaukset
Kansaa arvostavaa johtajaa tarvittaisi |
#714 Re:2015-09-10 08:23:18Invalidieläkeläisen upea tarina näyttää, että kansalla on vielä järki jäljellä ja silmät päässä, toisin kuin päättäjillä, joilta tuntuu olevan täysin hukassa se tosiasia, että myös he, tarvitsevat meitä, työntekijöitä. Nyt vaan nämä yksipuoliset hyväksikäyttöyritykset ja seläntakaiset tarkoitukset lipsuvat jo liian ilmiselviksi, että niitä pystyy enää hyväksymään tai niihin millään lailla omalla panoksellaan osallistumaan. Kartanoista käsin tämäkin vielä ehkä onnistuisi, kun ei tarvitsisi välittää, mutta minun ja monen muun kohdalla se on auttamattoman myöhäistä. Ainakin hoitoalalta tulee näiden toteutusten myötä loppumaan työntekijät, joten jos hallitus sitä haluaa, siitä vaan. Minäkin luulen, että Urkki ei ollut niin kiva lähi-ihmisenä... mutta kansastaan hän osasi huolehtia kokonaisuutena paremmin kuin nykypäättäjät. Hän tiesi vielä työn arvon, eikä lähtenyt sitä polkemaan. Tällä menolla menetetään nekin työhalut, joista rippeitä vielä jossain on ollut... eivätkö päättäjät näe, mitä ovat tekemässä, murentamassa kokonaista työmoraalia, onko sitä vara menettää, enää enempää? Kun työntekoon tähän asti liitetty työmoraali ja motivaatio, ja työn tuottama konkreettinen hyöty myös itselle, on kohta tapettu lopullisesti, miksi päättäjät luulevat, että kukaan enää tekisi mitään?
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50872 Luotu: 02.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1042 Luotu: 25.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
918 Luotu: 17.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
722 Luotu: 26.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11056 Luotu: 09.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
354 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
306 Luotu: 29.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
296 Luotu: 25.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
258 Luotu: 10.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
224 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3104 Luotu: 09.03.2022
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
381 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
184 Luotu: 16.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
150 Luotu: 03.08.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
141 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
137 Luotu: 22.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
290 Luotu: 07.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
210 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
357 Luotu: 01.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
109 Luotu: 09.08.2025