Suomeen on saatava maailman edistynein eläinsuojelulaki!
Kommentoitu viesti
Muori |
#18022.11.2011 19:45Ennen lehmillä oli nimet, niinkuin kaikilla muillakin tiloilla olevilla eläimillä. Jokaista eläintä hoidettiin yksilönä. Tiedettiin, että tänään Mustikki on pahalla päällä ja lypsykannut lentelee, jokainen oli yksilö. Tehomaatalous ei ajattele eläintä vaan rahaa!!! Pahimmissa tapauksissa,jos tilanne näyttää huonolta, eläinlääkäriä ei pyydetä eikä teurasautoa, vaan odotetaan paraneeko vai ei -sairaushan maksaa,tulee tappiota ja hävitetään raato jotenkin hiljaisuudessa. Tiedän kuitenkin muutaman tilan, joissa hoidetaan eläimet hyvin ja olenkin sanonut, että jos seuraavassa elämässä olen lehmä haluan syntyä sinne ja mulla on nimikin. Terveiset Uuraisille Pajupurontien varteen. Onneksi on vielä tällaisia tiloja. |
Vastaukset
Nuori emäntä |
#182 Re:2011-12-07 23:56:52Lehmillä on vielä tänäkin päivänä nimet ja vaikka minulla on 40 lehmää ja saman verran nuorta karjaa, tunnen jokaisen nimeltä ja tiedän niiden luonteenpiirteet. Lehmien kanssa on sellainen juttu, että hoitajan on ne tunnistettava erilleen, jotta työ sujuu niinkuin pitääkin. Esimerkiksi on tiedettävä missä maidontuotannon vaiheessa mikäkin on menossa, milloin on umpeenmenon aika ja milloin odotetaan poikimista tai milloin aloitetaan kiimantarkkailu. Myös utareterveyttä on seurattava yksilöllisesti ja ruokinta on myös monella tilalla yksilöllistä ja syöntiä on seurattava, jotta mahdolliset ongelmat havaitaan heti. Kannut eivät enää lentele, mutta kyllä lehmä saa lypsykoneen potkastua menemään niin halutessaan :) Tälläkin alalla on niitä, jotka eivät tee työtänsä oikein, mutta pääsääntöisesti eläimet hoidetaan niinkuin ne pitääkin. Tappiota tulee muuten jo siitä jos eläin sairastuu ja kuolee, hoidettiin sitä tai ei. Onneksi useimmiten eläin paranee hyvällä hoidolla ja aina ei eläinlääkäriä edes tarvita sillä ammattimaisen hoitajan on osattava myös toimia itse. Joskus tietenkin käy niinkin, ettei mikään apu auta vaan eläin kuolee. Se ei ole kivaa. Kyllä siinä menee mieli aika vakavaksi ja vaatii ponnistelua jatkaa taas seuraavana päivänä työtä. Raadon hävittäminen hiljaisuudessa on mahdotonta, sillä eläinrekisteriin on ilmoitettava jokaisen eläimen niin syntymäpäivä kuin poistopäiväkin. Poiston syy on myös ilmoitettava ja jos kyse on tilalla kuolleesta eläimestä, on ilmoitettava ruhon hävittämistapa. Nämä tiedot on siis ilmoitettava viranomaisille seitsemän vuorokauden sisällä ja jos tiedoissa on virheitä tulee tilalle sanktioita eli käytännössä tukien menetys. Niin ja vielä niistä nimistä...ne ovat siis jokaisella suomalaisella lehmällä ja ihan virallisestikkin siellä eläinrekisterissä. Lehmillä on ihan omat nimipäivänsäkkin :) |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45622 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10628 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1758 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
340 Luotu: 30.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2286 Luotu: 22.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
220 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
209 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
188 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20885 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
165 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025