Tornion ensihoito- ja sairaankuljetusten laatu on säilytettävä
Kommentoitu viesti
Ilkka Kapraali Vieras |
#325 Matille #32307.12.2010 23:17Matti: "Hiustenhalontaa. Lautakunnan päätös..." Edelleenkin sanon, että työryhmät, toimikunnat yms. ovat vain valmistelevia elimiä. Jos joku on niin nössö, ettei uskalla olla eri mieltä valmistelijan kanssa, niin sille en voi mitään. Itse kyllä uskallan. Muistaakseni Gunnar Kourilehto sanoi mielenosoituksessanne, ettei hän ollut tiennyt mitään koko kilpailutustyöryhmän esityksestä. Ei siis ainakaan hän tehnyt KILPAILUTUKSELLE MYÖNTEISTÄ päätöstään työryhmän pelossa. Matti: "Ei olisi! Tänään huomasin että rikkoo samalla kuntalain 17§:ä, joten laitoin tuosta liitteen menemään aiempiin asiapapereihin..." Hyvä, hyvä! Jos tarkoitat niillä "aiemmilla asiapapereilla" valitusta hallinto-oikeuteen, niin olemme samaa mieltä: annetaan oikeuden päättää! Jos löydät vielä lisää perusteluita valitukselle, niin aina vain parempi. Lupaan, että jos minulla tulee mieleen jokin hyvä lisäperuste, niin vihjaan sinulle. Tarkoitin tuolla "eiköhän olisi parasta odottaa" -ilmauksella, että turha tuosta on enää käydä juupas-eipäs-keskustelua, sillä sen juridisen pätevyyden ratkaisee oikeus, ei se mitä mieltä sinä, minä tai joku muu yksittäinen henkilö on asiasta. Matti: "oisin eri mieltä vielä sittenkin kun asia ois päätetty." Hyvä, Matti! Sinusta tulisi hyvä ja periaatteistaan kiinni pitävä poliitikko. En minäkään ole mielipidetttäni muuttanut tässäkään asiassa. Olen YHÄ EDELLEEN samaa mieltä kuin olin keväällä ja alkukesällä 2007 kilpailutustyöryhmässä, olen edelleen samaa mieltä kuin olin kh:ssa 18.6.2007, olen edellen samaa mieltä kuin olin kilpailutustyöryhmässä 13.4.2010, siis että ensihoito-sairaankuljetus pitäisi Torniossa järjestää kunnan omana toimintana. En siis ole muuttanut mielipidettäni, vaikka muut ovat tehneet asiasta toisenlaisen päätöksen. Ja ihmeitä pitää tapahtua, jos olen eri mieltä, kun/jos vielä joskus olen päättämässä ko. asiasta. Tuolla ilmaisullani "että eri mieltä pitää olla silloin, kun asiaa käsitellään, eikä vasta muutamaa kuukautta tai vuotta myöhemmin" tarkoitin sitä, että ainakin minusta vaikuttaa suorastaan raukkamaiselta selittelyltä ja vastuunpakoilulta, kun muutaman kk:n tai muutaman vuoden kuluttua alkaa selitellä, että oikeastaan olinkin eri mieltä kuin lautakunnassa tai kaup.hallituksessa pöytäkirjojen mukaan olin (Gunnar Kourilehto ja Outi Keinänen). |
Vastaukset
Matti Suopajärvi Vieras |
#326 Re: Matille #3232010-12-07 23:36:29#325: Ilkka Kapraali - Matille #323 Jepjep, "Edelleenkin sanon, että työryhmät, toimikunnat yms. ovat vain valmistelevia elimiä. Jos joku on niin nössö, ettei uskalla olla eri mieltä valmistelijan kanssa, niin sille en voi mitään." Nähtävästi markkinaoikeus on nössöjen klubi:) Tea Taskila kirjoitti Pohjolan Sanomissa että nykyisen palveluntuottajan henkilökuntaa ei käytetty kilpailutuksen valmistelussa koska se olisi sulkenut heidät tarjouskilpailun ulkopuolelle. m
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45074 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10608 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1678 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
702 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
251 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
189 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
155 Luotu: 13.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025