Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#89221.06.2012 00:07Saatiinhan ne lautakuntalaisten nimet sitten tännekin. Mätiä tomaatteja jaetaan Vapaudenpatsaalla Suomen laulun soidessa taustalla? Minun huomioni kiinnitti pöytäkirjassa pari asiaa. Ensinnäkin, että tämä jupakka juontaa juurensa jo vuoteen 2007 ja sen jälkeen asiaa on yritetty sovitella. No, lopputulos on mikä on, mutta aikuisten oikeasti minulle ei vain mene jakeluun, että Kadar olisi vain viaton uhri. Kyllä irtisanomiseen vaaditaan muutakin kuin vahva tahto kehittää vaasalaista musiikkielämää. Ja kyllähän tuossa perussyitä mainittiinkin sen enempää yksilöimättä. Toinen asia on, että Kadarin irtisanomiselle lautakunnassa oli hyvin vahva tuki yli puoluerajojen. Vasemmistoa, demareita, keskustaa ja kokoomusta. Onko tosiaan niin, että jotenkin 11-jäseniseen lautakuntaan on nyt sitten yhtäkkiä valikoitunut 9 pösilöä? Vai että liitteet, jotka on julistettu salaisiksi, antoivat riittävästi syitä irtisanomiselle? Minä en usko yhdeksän pösilön salaliittoon. Fiksuja ihmisiä vaikuttavat olevan, sekä Kadarin puolesta että vastaan äänestäneet. Ja ilmeisesti eduskunnan oikeusasiamieskin on valjastettu samaan salaliittoon, jos kerran hänenkään taholtaan Kadarin valitus ei aiheuta jatkotoimenpiteitä? Onko sielläkin vaasalaisten virkamiesten harhaanjohtama pösilö? Harmillista on, että osa papereista on salaisia. Sen takia täälläkin villit huhut ja syytökset vellovat. Minusta lautakunta teki sitä työtä, johon heidät on valittu, eli tekee vaikeitakin päätöksiä asiaan perehdyttyään. Jos se tekee heistä joidenkin silmissä epäkelpoja, niin siitä vaan äänestämään jotain, joka on valmis tekemään päätöksensä asiaan perehtymättömien kovaan ääneen huutavien äänestäjiensä vaatimusten mukaan. Tällä lautakunnalla ei kellään ole ruskea kieli, mutta tyytymättömät löytävät niitäkin ensi vaalien listoilta. Sellaiset valtuustoon, jos nämä eivät kelpaa. |
Vastaukset
Vieras |
#893 Re:2012-06-21 00:11:37Onko esim. THH huutanut kovaan ääneen? Hän on pelkästään huutanut siä, että molempia osapuolia pitää kuullaa. Ja nimenomaan, että Kadaria myös: Oletko ihan oikeasti seurannut tätä juttua?
|
Vieras |
#895 Re:2012-06-21 00:29:47Mua kiinnostaa eniten se, miksi päättäjien jälkikasvu ei enää halua olla mun fb-kaveri? onko se kasvatuksesta kiinni? |
Vieras |
#922 Re:2012-06-22 10:21:39Et ole ymmärtänyt koko asian vakavuutta, etkä tiedä mistä puhut. En ole puolesta enkä vastaan, mutta luen mielenkiinnolla kommentteja. Omasi oli limbo. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51047 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
396 Luotu: 21.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
170 Luotu: 09.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1078 Luotu: 25.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
74 Luotu: 12.08.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
313 Luotu: 03.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
48 Luotu: 07.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
221 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
340 Luotu: 29.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
268 Luotu: 10.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
240 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
311 Luotu: 07.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11074 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
934 Luotu: 17.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
847 Luotu: 14.06.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
131 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025